Śląsk żyje kulturalnie. Od Dąbrowy Górniczej po Opole

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 13:06
Kultura wciąż odradza się po mocnych falach pandemii, wiele wydarzeń kulturalnych wciąż odbywa się w wersji hybrydowej. Maciej Kędziora poleca festiwale, koncerty i spotkania w realu. 
Katowice, zdjęcie ilustracyjne
Katowice, zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Jakub Barzycki

sasnal 1200.jpg
Wilhelm Sasnal w POLIN. "Nieheroiczny polski pejzaż"

Posłuchaj
08:30 czwórka stacja kultura 30.08.2021.mp3 Maciej Kędziora poleca kulturalne wydarzenia Śląska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Już 3 września w 7 miastach polski rozpoczyna się festiwal Doc Against Gravity. To festiwal filmowy, a jego katowicka edycja będzie miała miejsce w 3 kinach: Światowid, Kosmos, Rialto. - Organizatorzy zapraszają na wyśmienity przegląd premier filmowych i choć nie zobaczymy całego warszawskiego repertuaru, to będzie co oglądać - poleca Maciej Kędziora, krytyk filmowy, student katowickiej filmówki. - Zobaczymy m.in. film o Michaile Gorbaczowie - "Gorbaczow Raj". Będzie też najlepszy, moim zdaniem, dokument pandemiczny "Seal Story" Bartka Błaszczyńskiego. To opowieść o przyjacielu reżysera, który podczas pierwszej fali pandemii utknął na Islandii. Będzie też wycieczka na srebrny glob, czyli najnowszy film Kuby Mikurdy "Na srebrnym globie" - to film niespodzianka, jego historia produkcyjna jest bardzo ciekawa. Opowiada o obrazie tworzonym przez Andrzeja Żuławskiego, filmie zablokowanym przez władze PRL, który przez lata nie mógł powstać - dodaje. 

Festiwal potrwa od 3 do 12 września w 7 miastach Polski, od 16 września filmy festiwalu będą dostępne online. 

Dąbrowa Górnicza zaprasza zaś na festiwal miejskich innowacji Miastolab. - To projekt metropolitalny, czyli skupiony na tym, co dzieje się w mieście i na tym, jak miasto powinno się rozrastać - opowiada gość Czwórki. - Miejscem tego festiwalu będzie Fabryka pełna życia, szczególne miejsce na mapie Dąbrowy Górniczej, które stało się centrum rozwoju kulturalnego tego miasta - dodaje. 

W programie imprezy (od 2 do 5 września) liczne spotkania, wykłady na temat polskich miast, innowatorów. Nie zabraknie też miejskiej muzyki z całej Polski, z którą będzie można zapoznać się podczas setów didżejskich. Jeśli pogoda dopisze nie zabraknie również piknik czy miejskiego kina plenerowego, podczas pokazów będzie można zobaczyć filmy tematem nawiązujące do rozwoju urbanistyki. 

Posłuchaj także:

W Rondzie Sztuki w Katowicach już od najbliższego piątku (3 września) czekać będzie na widzów instalacja "Pryzmaty". To dźwiękowo-świetlna instalacja z elementami poezji, która jest zapowiedzią i zaproszeniem na 9. Festiwal Prawykonań, który czeka na nas w październiku i listopadzie w NOSPR. - Wchodząc do Ronda będziemy wywoływać konkretne dźwięki, te dźwięki będą płynęły z instalacji. Przemieszczając się po wystawie konkretne dźwięki amiantowe będziemy słyszeli w różnorakim tempie i tembrze - opowiada gość Czwórki. - To dzieło sztuki Anna Kuk, Piotr Ceglarek, Przemysław Scheller ma pokazywać koegzystencję systemu, miasta, ludzkości, współpracę, rozmowy, wspólne działanie i różnorodność - wymienia. 

31 sierpnia na opolskiej scenie zagra Phillip Bracken, australijski muzyk od lat związany z Opolem. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (krytyk filmowy, student katowickiej filmówki)

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Galerie dookoła świata: Neron, Holzer i Kandinsky

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:40
Choć należy do grona artystek wizualnych, głównym narzędziem jej twórczości jest słowo pisane. Kilka lat temu Jenny Holzer przygotowała instalację świetlną dla Starego Browaru w Poznaniu, w której wykorzystała wiersz Wisławy Szymborskiej, podobny projekt zrealizowała dla Muzeum Guggenheima w Bilbao. Można go teraz oglądać w sieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święto kultury, technologii i nauki na 100. urodziny Stanisława Lema

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 14:30
W dniach 10-14 września w Krakowie odbędzie się Festiwal Bomba Megabitowa. - Dziać się będzie dużo na naszym festiwalu - mówi jego współorganizator Szymon Kloska. - Jest to wydarzenie interdyscyplinarne w sensie bogatym i szerokim.
rozwiń zwiń