"Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy" to książka poświęcona losom warszawskich kamienic: eklektycznych, secesyjnych i modernistycznych – przez ostatnich kilkadziesiąt lat najbardziej niedocenianym zabytkom miasta.
Te, które przetrwały bombardowania 1939 roku, radzieckie naloty podczas niemieckiej okupacji, Powstanie Warszawskie, systematyczne podpalanie i wyburzanie przez Niemców po powstaniu, po wojnie musiały jeszcze stawić czoła nowemu systemowi. Eklektyzm i secesję uznano wówczas za „kierunki wsteczne”, a kamienice odebrano właścicielom, skazując je tym samym na wieloletnią dewastację.
Współautorka książki Magdalena Stopa, która wcześniej przygotowała przepiękny album o małych kapliczkach, skrytych w różnych miejscach Warszawy, nie tylko zajrzała do budynków, ale też zapukała do mieszkańców, by wysłuchać ich historii.
- Podróż śladami ostańców zaczynamy od adresu Al. Jerozolimskie 51, kamienicy tuż obok Dworca Centralnego, od lat przykrytej wielką reklamą. Poznajemy panią Danutę Szlajmer, która niegdyś prowadziła w tym budynku najsłynniejszy, istniejący zresztą do dziś warszawski fotoplastykon. Pani Danuta opowiada m.in. o tym, jak jej rodzice podczas wojny heroicznie ukrywali w samym sercu okupowanego miasta pięcioro Żydów - relacjonuje Michał Nogaś.
Integralną częścią publikacji są wysmakowane fotografie Jana Brykczyńskiego, uzupełnione o - często publikowane po raz pierwszy - zdjęcia archiwalne.
Książka została wydana przez Dom Spotkań z Historią.
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu Macieja Piwowarczuka, który był prezentowany w czasie premiery książki w DSH. Dokument jest poświęcony kamienicy przy ul. Jasnej 10.
Zachęcamy także do obejrzenia galerii zdjęć udostępnionych dzięki uprzejmości Domu Spotkań z Historią (w ramce powyżej).
Aby wysłuchać recenzji Michała Nogasia wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
Audycji "Trójkowy Znak Jakości" można słuchać w piątek o 7.45. Zapraszamy.
(pg/mat. promocyjne)