Grafiki w służbie Antarktydy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 12:27
- Tematem kryzysu klimatycznego zaczęłam interesować się jeszcze w liceum - mówi Katarzyna Pustoła, artystka, aktywistka, antropolożka kultury. Dziś stał się on tematem cyklu jej grafik pod zbiorczym tytułem "Antarktyda".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: polarman/Shutterstock

samolot chmury słońce shutter 1200_przekresl Jag_cz.jpg
Ekologiczne podróże - zamień samolot na kolej

- Gdy dowiedziałam się o kryzysie klimatycznym byłam w szoku, że tak ważna sprawa mi umknęła. To sprawa o wielkim wpływie na naszą przyszłość, na jakość życia, na życie nas wszystkich – przyznaje gość Gosi Jakubowskiej. - Wtedy zaczęłam się interesować o co chodzi i dlaczego tak istotna sprawa nie jest na pierwszych stronach gazet. Pod wpływem tego mojego nowego zainteresowania powstała seria grafik pod tytułem "Antarktyda" - dodaje.


Posłuchaj
04:08 czwórka stacja kultura 10.11.2021.mp3 Katarzyna Pustoła opowiada o swoich pracach pt. "Antarktyda" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Grafiki z cyklu "Antarktyda" Katarzyna Pustoła wykonała w technice luksografii. Wykorzystała też metody druku i sitodruku.

- Użyłam papieru barytowego, światłoczułego, który poddawałam różnym działaniom, wpływowi środków chemicznych, takich podstawowych, które miałam w łazience, cytryny, mąki. Tak przygotowany arkusz zostawiałam na świetle – opowiada artystka. – Był to rodzaj eksperymentu, jakie kształty i jakie kolory będą się pojawiały. Na taki papier nałożyłam mapę Antarktydy w technice sitodruku – w przypadku większej grafiki, na mniejszych multiplikowałam skany starych mam Antarktydy tak, by tworzyły interesującą kompozycję graficzną – dodaje.

Czytaj także:

morsowanie.jpg
Morsowanie. "Zimna woda zdrowia doda"

Grafiki są do siebie podobne, niektóre wyglądają jakby były odbite w negatywie. Na części z nich możemy dopatrzeć się nazw miejsc i punktów jak: Ziemia Wiktorii, Biegun Magnetyczny, Płaskowyż Radziecki. – Te nazwy zdradzają też czas, z którego pochodzi mapa - mówi Katarzyna Pustoła. - Te prace mają taki charakter lekko kosmiczny, bo warunki tam są bardzo surowe. Ten krajobraz kojarzy mi się z jakąś planetą. Chciałam, żeby moje prace zwróciły uwagę, były pretekstem do tego by mówić o Antarktydzie i kryzysie klimatycznym - podkreśla.

Posłuchaj także:

Antarktyda ma w sobie około 90 procent lodu całej Ziemi – jest największym rezerwuarem lodu na świecie. Światowa Organizacja Meteorologiczna przypomina, że jeżeli pokrywa lodowa na Antarktydzie roztopi się, poziom światowych oceanów wzrośnie o 60 metrów.
Wtedy domy setek milionów ludzi żyjących na wybrzeżach znajdą się pod wodą.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Materiał: Aleksandra Opala 

Data emisji: 10.11.2021

Godzina emisji: 10.38

pj

Czytaj także

Biomimikra. Jak natura inspiruje artystów?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:00
Poidełka dla owadów, domki dla trzmieli, hotel dla pszczół, łapacze deszczu i powietrzna katarynka - to prace studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, które można oglądać w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdjęcia "nowej kobiety", miniatury, kolorowanki i zasłony. Które wystawy oglądać w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 14:21
Gdy na dworze skwar, a oferta lokalnych galerii sztuki już została przez nas obejrzana, warto wyruszyć w świat internetu. Znakomitą sztukę odwiedzać online. 
rozwiń zwiń