Bawełna, len, jedwab to dzianiny, w których nasza skóra lepiej "oddycha" Katarzyna Zajączkowska
Tam, gdzie to możliwe, sięgaj po materiały naturalne
- Tkaniny, dzianiny, materiały to jest to, co leży u podstaw świadomych wyborów - uważa Katarzyna Zajączkowska, autorka podcastu "Odpowiedzialna moda". - W podstawowym podziale wyróżniamy włókna pochodzenia naturalnego i pochodzenia sztucznego.
12:44 [CZWORKA]Dajesz rade 4 grudzień 2020 tekstylia.mp3 Zrównoważone zakupy. Nie fason, lecz skład ma znaczenie (Dajesz radę/Czwórka)
Włókna naturalne pochodzą od roślin i zwierząt, a jak powstają włókna sztuczne? - Zwykle myślimy, że sztuczne to te gorsze. Ale nie do końca jest to prawda. Wiskoza, modal, lyocell to włókna półsyntetyczne i dla nas dużo lepsze od "klasycznych" syntetyków, takich jak poliester, poliamid, akryl, nylon - wyjaśnia wykładowczyni w krakowskich szkołach artystycznych. - Poliestru radziłabym nie dopuszczać blisko ciała, bo ma toksyczne właściwości - dodaje.
Certyfikaty to jest coś, na co warto zwracać uwagę przy kupnie odzieży, żebyśmy wiedzieli czy płacimy za logo, czy za skład Katarzyna Zajączkowska
Srawdź także:
Każdy materiał ma drugie dno
Sztuczne włókna mają negatywny wpływ na organizm, te pochodzące z natury często są pozyskiwane w niehumanitarny i nieetyczny sposób. Warunki pracy w niektórych fabrykach bawełny są poniżej jakichkolwiek standardów, jeśli zaś chodzi np. o kaszmir - organizacja PETA informuje, że kozy himalajskie po ściągnięciu wełny tracą naturalną ochronę przed chłodem, często przeżywają szok i wpadają w traumę. - Coraz więcej marek działających w nurcie mody zrównoważonej stara się o odpowiednie certyfikowane tkaniny. Te certyfikaty mogą uwzględniać np. dobrostan zwierząt, albo fair trade - opowiada gość Czwórki.
Jeśli słyszysz od sprzedawcy, że sukienka jest z "niegniotącego" się materiału, raczej jej nie kupuj. Zaszkodzi ci Katarzyna Zajączkowska
Moda w obiegu zamkniętym
Jeśli chodzi o przyszłość mody możemy być spokojni - kreatywność branży nie zawodzi. - Mamy wegańską skórę z ananasa, jedwab z roślin. Niestety na razie te materiały trudno znaleźć w masowej produkcji - podkreśla Zajączkowska. - Zrównoważone zakupy ciągle jeszcze wymagają cierpliwości i większych starań. Trzeba po prostu dłużej posiedzieć i pogrzebać w internecie. Najlepiej jednak by było, gdyby moda zaczęła funkcjonować w obiegu zamkniętym. Gdybyśmy nasze odzieżowe zasoby zaczęli wykorzystywać powtórnie - podsumowuje.
***
Tytuł audycji: Dajesz radę
Prowadzi: Ada Janiszewska
Goście: Katarzyna Zajączkowska (wykładowczyni w krakowskich szkołach artystycznych oraz autorka podcastu "Odpowiedzialna moda")
Data emisji: 04.12.2020
Godz. emisji: 14.15
kul