Świat impresjonizmu i dziecięcych bajek - co w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2022 14:30
Jak co tydzień wraz z Adą Janiszewską wybieramy się do światowych galerii i muzeów. Tym razem odwiedzamy Oksford, Paryż i Londyn. 
Fragment wystawy Paul Czanne: Światła Prowansji w paryskiej Atelier des Lumires.
Fragment wystawy "Paul Cézanne: Światła Prowansji" w paryskiej Atelier des Lumières. Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Zwiedzanie zaczynamy od muzeum Ashmolean w Oxfordzie, gdzie można oglądać wystawę "Pissarro: ojciec impresjonizmu". Na ekspozycji można oglądać obrazy z całego okresu twórczości francuskiego mistrza. Obok prac Pissarra można podziwiać także dzieła wielkich impresjonistów takich jak Claude Monet, Georges Seurat czy Paul Gauguin. - Dzięki takiemu zestawieniu możemy zobaczyć, jak artyści siebie wzajemnie inspirowali i jak wpływali na swoją twórczość - mówi Ada Janiszewska. - Możemy też zaobserwować wszechstronność Camille'a Pissarra i jego umiejętność bawienia się kolorem, ale także technikami malarskimi. Jego dzieła stanowiły inspirację nie tylko dla współczesnych artystów, ale także malarzy kolejnych epok.


Źr. Youtube/Ashmolean Museum/Pissarro: Father of Impressionism - opens 18 February 2022


Zostając w świecie impresjonistów, przenosimy się do Paryża, gdzie w Atelier des Lumières można obejrzeć wystawę multimedialną "Światła Prowansji". - Pachnie lawendą, cykają cykady, świeci słońce. Atelier przenosi nas do słonecznej krainy, jednak nie bez powodu. Jest to miejsce narodzin Paula Cézanne'a, malarz często uwieczniał Prowansję na swoich płótnach - opowiada Ada Janiszewska. - Ekspozycja przybliża dzieła słynnego impresjonisty, jego pasje, obsesje, nowatorskie poszukiwania. Pokazuje także jego związek ze światłem i kolorami oraz wyjątkową więź malarza z naturą.

Na wystawie możemy dosłownie kąpać się w obrazach Cézanne'a, bo dzieła są wyświetlane na ścianach atelier i otaczają widza. Do tego nastrojowa muzyka, która w pełni pozwala zanurzyć się w świecie malarstwa artysty. Wystawa będzie otwarta aż do 1 lutego 2023 roku.

Źr. Youtube/Cézanne i Kandinsky w paryskim Atelier des Lumières


Z Paryża podążamy do Londynu, a tam w Muzeum Wiktorii i Alberta wchodzimy w bajkowy świat. "Beatrix Potter: Przyciągnięta do natury" to wystawa poświęcona autorce i ilustratorce książek dla dzieci Beatrix Potter. Jej opowieści i prace oczarowały i rozpaliły wyobraźnię młodych. Natura była dla pisarki ogromną inspiracją, a w swoich książkach opowiadała historie zwierząt, które tak jak my miały swoje emocje, życie, przemyślenia i przeżycia. Na wystawie w Muzeum Wiktorii i Alberta można zobaczyć między innymi rękopisy Potter. Można podziwiać także szkice oraz imponujące akwarele jej autorstwa, które przedstawiają postaci z kart jej książek.

- Ekspozycja namawia do tego, żeby odkryć Beatrix Potter nie tylko jako pisarkę, ale także naukowca i ekologa. Wystawa pokazuje też miejsca i zwierzęta, które były inspiracją do stworzenia bohaterów jej powieści - opowiada Ada Janiszewska. - Możemy zobaczyć również same postaci z książek, ale też osobiste rzeczy Potter i zdjęcia pisarki. Wystawa jest prawdziwą wyprawą do czasów dzieciństwa.


Posłuchaj
11:59 Czwórka/Stacja kultura - wystawy 23.02.2022.mp3 Ada Janiszewska zaprasza na przegląd światowych wystaw (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 23.02.2022

Godzina emisji: 10.15

aw


Czytaj także

Poczdam i Londyn kuszą rosyjskim impresjonizmem, okularami i rzeźbą

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 15:30
W Czwórce zwiedzamy cały czas. Ada Janiszewska zabiera nas na najlepsze światowe wystawy. Tym razem kusi nas internetowym zwiedzaniem ekspozycji malarstwa rosyjskich impresjonistów w Poczdamie, okularami w londyńskim Victoria and Albert Museum i spacerem wśród rzeźb...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pocztówki, błękit, Sussex i niesamowite portrety - co oglądać w galeriach?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 14:45
Pocztówki są z Brytyjczykami już 150 lat, błękit może mieć niezwykłe odsłony, zachwyt nad Sussex wyrażany jest na mnóstwo sposobów, a Matthew Rolstona jako pierwszy docenił Andy Warhol - tego wszystkiego dowiemy się na muzealnych wystawach z całego świata, które poleca Ada Janiszewska. 
rozwiń zwiń