Nie od dzisiaj znany jest wpływ kina na samopoczucie widzów. Mówi się nawet o kinoterapii, a psychologowie, którzy zajmują się tym zjawiskiem, zgodnie twierdzą, że filmy i seriale mogą pomóc przetrwać trudne momenty. - Mają taki sposób działania, że nie tylko pozwalają nam się oderwać i zbudować bufor pomiędzy nami a rzeczywistością - tłumaczy Kaja Klimek. - Gdy oglądamy jakieś treści, przeglądamy się w nich. Nachodzi nas refleksja, co ja bym zrobiła w danej sytuacji? Kiedy są sprawy, z którymi nie do końca sobie radzimy, a widzimy, jak bohaterowie do nich podchodzą, to jest to źródło wiedzy o tym, jak postępować w różnych sytuacjach. Nie traktujemy tego jako ćwiczenia terapeutycznego, jednak może nieść ulgę i czasem faktycznie zadziałać. Są prowadzone badania psychologiczne, które to potwierdzają.
Jak mówi gość audycji, w takich sytuacjach sięgamy po obrazy sprawdzone, które kojarzą się z poczuciem bezpieczeństwa i wspólnotą. - Przypuszczam, że dzisiaj wielu widzów może chcieć obejrzeć serial "Przyjaciele". Znam osoby, które oglądając go, czują się lepiej - mówi rozmówczyni Kasi Dydo. - Jest to taki trochę powrót do domu, coś, co się oglądało wiele lat temu, co się doskonale zna. Mamy grupę przyjaciół, która jest ze sobą na dobre i na złe. Patrzymy więc na te relacje i to w sensie fabularnym niesie spokój. Poza tym serial jest zabawny i przywołuje element ciepłej nostalgii. Zna się te treści i nie ma tam elementu zaskoczenia. Źródłem spokoju jest również moc przyjaźni, która daje nam siłę. Zwłaszcza teraz jest to niezmiernie ważne.
Źr. YouTube/F.R.I.E.N.D.S. Trailer: Season 1-4
Jak twierdzi krytyczka, seriale mogą pomóc przetrwać trudny czas, niektóre z nich nawet dosłownie mogą przynieść spokój. Do takich obrazów należy serial "Poradnik Headspace: Medytacja". - "Headspace" to znana aplikacja do medytacji. Korporacja wychodzi naprzeciw naszym potrzebom wyciszenia i potrzebom duchowym. Aplikacja kieruje nas w procesie medytacyjnym i zawiera różnego rodzaju wskazówki i ćwiczenia - opowiada Kaja Klimek. - To zostało przeniesione na poziom serialu. Założycielem Headspace jest Andy Puddicombe, który od lat interesuje się medytacją i korzysta z jej dobrodziejstw. Łączy swoje pomysły biznesowe z potrzebami duchowymi. Najważniejsze jest to, że to działa, bo sama sprawdziłam. Serial prowadzi nas krok po kroku i podczas oglądania możemy także pomedytować. Może Andy to ktoś, kto wie i podpowiada, jak znaleźć równowagę i spokój w sobie samym. "Poradnik Headspace: Medytacja" bada podstawy medytacji i przybliża, jak być bardziej obecnym i mniej rozproszonym w dzisiejszym życiu.
Źr. YouTube/Poradnik Headspace: Medytacja | Oficjalny zwiastun | Netflix
Jednym z seriali, które także mogą nieść ukojenie, jest "Terapia". Temat terapii, mimo że coraz bardziej oswojony, w niektórych kręgach stanowi w dalszym ciągu tabu. - Jestem fanką tego serialu. Pokazuje on, że kiedy nie możemy sobie sami poradzić z tym, jak źle się czujemy, wtedy czekają na nas wspaniali terapeuci - zaznacza Kaja Klimek. - Powstało kilka sezonów, opowiadających właśnie o ich pracy.
Pierwsza część serialu została nakręcona ponad 10 lat temu. W roli głównej wystąpił Gabriel Byrne. Rok temu pojawiła się kontynuacja serialu, tym razem w rolę terapeutki wcieliła się Uzo Aduba. - Ma swoich klientów i rozmawia z nimi na tematy psychologiczne, ale też nie jest osobą kryształową. Boryka się z wieloma problemami i słabościami. Pomagając innym, szuka sposobu, żeby pomóc samej sobie - opowiada gość Czwórki. - Ale i sama potrzebuje osób, które pomogą jej wyjść ze swojego impasu. Serial pokazuje, jak wygląda terapia. Przybliża ją i to jest ważne, bo dla wielu osób w dalszym ciągu jest to trudny temat.
Źr. Youtube/In Treatment Trailer
22:01 Czwórka/Stacja Kultura - seriale 24.02.2022.mp3 Kaja Klimek opowiada o serialach na trudny czas (Stacja Kultura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kaja Klimek
Data emisji: 24.02.2022
Godzina emisji: 10.15
aw