Pomaganie innym pomaga nam? Poznaj tajemnice długowieczności

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 15:50
- Jak pokazują badania, ale też obserwacje, większą radość, większe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego daje nam obdarowywanie innych niż samych siebie - mówi Marta Zaraska, autorka książki "Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pozwalają dożyć stu lat".
Pomagając innym pomagamy także sobie.
Pomagając innym pomagamy także sobie.Foto: shutterstock/ fizkess

Właśnie ukazała się książka "Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pozawalają dożyć stu lat" dziennikarki Marty Zaraski. Jej autorka, jak czytamy w opisie, przeanalizowała setki badań, prac naukowych i eksperymentów, wyciągając bardzo ciekawe wnioski dotyczące tego, co w naszym życiu powinno być naprawdę ważne, jeśli chcemy żyć jak najdłużej. 

- Jak pokazują badania, ale też obserwacje, większą radość, większe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego daje nam obdarowywanie innych - mówi Marta Zaraska. - Okazuje się, że osoby, które wydają pieniądze na kogoś innego, zyskują więcej. Myślę, że stąd biorą się korzyści pandemiczne i chęć pomagania, którą widzimy w Polsce w stosunku do naszych wschodnich sąsiadów.

Autorka podkreśla, że bierze się to z wyewoluowanego systemu i chęci pomagania innym. Stoi za tym połączenie niektórych ośrodków w mózgu takich jak ciało migdałowate z różnymi hormonami takimi jak kortyzol - hormon stresu. Gdy pomagamy, wyciszają się ośrodki stresu, po to, żebyśmy mogli lepiej pomagać. - Kiedy opiekujemy się naszym potomstwem, nie możemy być w stanie paniki, zestresowani i spięci, bo wtedy nie jesteśmy w stanie pomagać - tłumaczy rozmówczyni Kariny Terzoni. - To tak jak w samolocie zakładamy najpierw maseczkę sobie, a potem innym. Nasz organizm zakłada na nas taką "maseczkę": uspokaja nas, żebyśmy byli w stanie pomagać.

Zobacz także: 


Ma to również przeniesienie w poważniejszych momentach i sytuacjach. - Wtedy gdy jesteśmy w sytuacji stresowej, bo mamy do czynienia z pandemią czy ofiarami wojny, to właśnie pomaganie innym aktywizuje te wszystkie czynniki w naszym ciele. Dzięki czemu poziom kortyzolu spada i czujemy się lepiej - wyjaśnia autorka książki. - To również daje nam poczucie kontroli nad tym, co się dzieje, że jesteśmy w stanie mieć jakiś wpływ. Pozwala poczuć, że nie jesteśmy tacy bezbronni. To wszystko pomaga nam czuć się lepiej w trudnych sytuacjach.


Posłuchaj
02:55 Czwórka/Stacja Kultura - Marta Zaraska "Tajemnice długowieczności..." 12.04.2022.mp3 Marta Zaraska, autorka książki "Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pozawalają dożyć stu lat" opowiada o tym, jaki wpływ ma na nas pomaganie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Karina Terzoni

Data emisji: 12.04.2022

Godzina emisji: 11.42

aw

Czytaj także

Polecamy książki. "Miasto z mgły" Carlosa Ruiza Zafona

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:30
"Miasto z mgły" to ostatnia książka Carlosa Ruiza Zafona, zmarłego rok temu słynnego hiszpańskiego pisarza. To zbiór 11 opowiadań ukazujący wszystkie cechy jego pisarstwa, niepowtarzalną atmosferę Barcelony, tajemnicę i magię snutych przez niego opowieści. - Ta książka to swoiste pożegnanie autora z czytelnikami i powrót do literackiego świata "Cmentarza zapomnianych książek" - mówi Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz pięć minut? Poznaj twórczość Kieślowskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 16:10
Fundacja Sentio postanowiła przybliżyć sylwetkę i twórczość jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego. W pięciominutowych, bezpłatnych mini wykładach online, o legendarnym twórcy opowiada krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń