Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu stworzyła Festiwal Wyspy Pasieki, projekt skupiony wokół historii, przyrody, sztuki i relacji społecznych. Jednym z kluczowych działań będzie produkcja mapy o tematyce historyczno-przyrodniczej, ukazującej najważniejsze miejsca na Pasiece.
- Mówimy o wyspie z bardzo różnych stron, o tym, jak się zmieniała, jak stanowiła element natury, ale też o tym, jak stała się miejscem, na którym rodziła się sztuka i kultura - mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
Organizatorzy Festiwalu Wyspy Pasieki mają już za sobą projekt skupiony w centrum Opola, okolicach placu Teatralnego. - Chcemy w tym roku kontynuować ten projekt i zapoznać się z kolejną dzielnicą - postawiliśmy na najpiękniejszą dzielnicę Opola - wyspę Pasiekę - opowiada Agnieszka Dela-Kropiowska, kuratorka projektu Festiwal Wyspy Pasieki.
Wyspa znajduje się na Odrze. Z nią związana jest historia osadnictwa w Opolu. - Tam znajdowała się osada, gród. Potem miast przeniosło się na drugi brzeg, a w tym miejscu powstał zamek książęcy - przypomina rozmówczyni Oli Opali. - To miejsce o niezwykłej historii, ale interesujące też przyrodniczo - dodaje. - Pasieka podzielona jest na piękne kwartały, po których można spacerować, obserwować stare drzewa i ogródki. Ma bardzo kameralny charakter - uzupełnia Agnieszka Dela-Kropiowska.
Festiwal Wyspy Pasieki to projekt zaplanowany na kilka miesięcy. W kwietniu organizatorzy zapraszają gości do wejścia w świat historii i urbanistyki wyspy. Na maj zaplanowano analizy aktualnych problemów mieszkańców poprzez działania w dziedzinie sztuki współczesnej. Czerwiec ma być czasem przyrodniczych spacerów po tym terenie, a całe wakacje przeznaczone są na nagrywanie historii mówionej.
04:37 czwórka stacja kultura 20.04.2022.mp3 Festiwal Wyspy Pasieki - organizatorki opowiadają o jego atrakcjach (Stacja Kultura/Czwórka)
- W kwietniu zaplanowaliśmy dwa spotkania dotyczące architektury wyspy Pasieki. Jedno z nich to spacer śladami architektury dwudziestolecia międzywojennego, drugie to wykład ma temat architektury historyzującej na Pasiece, opowieść o budynkach, których już nie ma - zaprasza kuratorka.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Aleksandra Opala
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 10.38
pj