Pierwszym punktem zwiedzania galerii światowych jest Tate Britain, a w niej wystawa prac Cornelii Parker. Ekspozycja obejmuje ponad 90 prac artystki. Są tu instalacje, rzeźby, film, fotografia i rysunek, dzieła, które sięgają lat 80., kiedy artystka zyskała na znaczeniu. Kuratorka ekspozycji zaznacza, że prace Parker rozmiarami "wahają się od tych misternych do kolosalnych". Niezależnie jednak od skali jej rzeźby mają w sobie lekkość. - Nigdy nie są solidnymi bryłami stali czy kamienia. Zamiast tego widzimy, jak Parker "wdycha" do swoich prac powietrze, jak mówi ona sama - dodaje.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych prac Parker, z tych które widzimy w Tate, jest Cold Dark Matter z 1991 roku. - To szopa ogrodowa zamarznięta w momencie wybuchu. Wszystkie jej odłamki podwieszono do sufitu, a między nimi, w środku, umieszczono żarówkę - opisuje Ada Janiszewska. - To wygląda, jakby szopa eksplodowała i zatrzymał się czas, a żarówka, która świeci od środka, ma imitować kolor eksplozji. Wygląda to naprawdę niesamowicie - dodaje.
Ada Janiszewska zaprasza nas również do Paryża, na wyprawę do dalekiego Peru. - W Muzeum Architektury i Monumentalnej Rzeźby prezentowana jest ekspozycja "Machu Picchu i skarby Peru" - opowiada reporterka. - Miłośnicy Peru i cywilizacji prekolumbijskiej nie mogą przegapić tej wystawy, będzie trwała do 4 września. W stolicy Francji zobaczymy 190 oryginalnych dzieł z jednego z największych muzeów peruwiańskich, które wypożycza swoje zbiory. Ekspozycja opowiada historię cywilizacji aż do tajemnicy Machu Picchu. Możemy podziwiać arcydzieła i przedmioty symboliczne zgromadzone w tym miejscu po raz pierwszy. To przedstawienia bóstw, mitologicznych stworzeń i świętych opowieści, które są zmaterializowane w postaci niezwykłych eksponatów. Wszystkiemu towarzyszy muzyka, światło, dźwięki, film, byśmy lepiej przenieśli się w czasie - dodaje.
16:44 czwórka stacja kultura 18.05.2022.mp3 O wystawach w galeriach na świecie opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)
Niezwykle kusi też Nowy Jork i Galeria Hauser & Wirth, a w niej ekspozycja "Cindy Sherman: 1977 – 1982". - To jej pierwsza duża wystawa w Hauser & Wirth. Skupia się na kluczowych wczesnych pracach - w tym na kompletnym zestawie 70 klatek filmowych bez tytułu, projekcjach i rozkładówkach - które zagłębiają się w temat stereotypowych postaci kobiecych - takich jak femme fatale, karierowiczka czy gospodyni domowa - zdradza Ada Janiszewska.
Cindy Sherman jest fotografką, ale mówi się też o niej, że jest matką transformacji roli kamery w sztuce, bo to niezależne podejście pozwoliło jej wcielić się w rolę wizażystki, fryzjerki, stylistki i reżyserki, a siebie obsadzić w roli głównej bohaterki. - Cindy Sherman jest powszechnie uważana za jedną z najważniejszych amerykańskich artystek swojego pokolenia. Zrewolucjonizowała rolę aparatu w praktyce artystycznej i otworzyła drzwi dla pokoleń artystów i krytyków do przemyślenia fotografii jako medium - mówi kuratorka wystawy.
Cindy Sherman’s Enduring Legacy/Hauser & Wirth
Jeśli tylko mamy okazję, powinniśmy wybrać się też do Tokio, do Narodowego Centrum Sztuki. Tam trwa wystawa najpopularniejszego żyjącego i najdroższego artysty świata, świetnego marketingowca Damiena Hirsta pt. "Cherry Blossoms". To cykl 107 obrazów prezentujących kwiaty wiśni, japońską sakurę. Ekspozycji towarzyszy film, na którym można zobaczyć artystę przy pracy.
- Po Hirście nie spodziewamy się zwykłych obrazów, które przedstawiają sakurę - mówi Ada Janiszewska. - Tu mamy ogromne płótna, niektóre z nich o wymiarach 5 na 7 metrów. Doskonale widać, jak artysta je tworzył, jak bawił się pędzlem i kolorem - dodaje.
W opowieści o swoich dziełach artysta mówi: "Kwiaty wiśni opowiadają o pięknie, życiu i śmierci. Są dekoracyjne, ale zaczerpnięte z natury, opowiadają o pragnieniu i sposobie, w jaki przetwarzamy otaczające nas rzeczy, o tym, w co je zmieniamy. Mówią o szalonej wizualnej przemijalności piękna".
Teaser – Damien Hirst, « Cerisiers en Fleurs » – Le film documentaire/Fondation Cartier pour l'art contemporain
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Ada Janiszewska
Data emisji: 18.05.2022
Godzina emisji: 10.13
pj