Od Inuitów, przez Chiny
Historia okularów przeciwsłonecznych sięga XII wieku, jednak już prehistoryczne ludy Inuitów chroniły oczy przed mocnym słońcem, dodatkowo odbijanym od śniegu.
Spłaszczone okulary z kości słoniowej miały blokować promienie słońca. Podobno były stosowane w starożytnych Chinach i Rzymie. Wśród legend pojawia się jedna, która mówi, że cesarz Rzymu Nero obserwował walki gladiatorów przez polerowane klejnoty.
Uznaje się, że pierwsze okulary przeciwsłoneczne zostały wynalezione w XII wieku przez Chińczyków. - Była to prosta płyta z kwarcu, która miała blokować promienie Słońca. Płyta była osadzona w dość prymitywnych ramkach, które miały utrzymywać szkła na twarzy użytkownika - opisuje Ada Janiszewska. - Takie okulary nie chroniły przed promieniami UV, ale świetnie sprawdzały się jako zasłona twarzy np. w sądzie korzystali z nich sędziowie, by podczas wygłaszania wyroków nie zdradzić swych emocji - dodaje.
W 1430 roku Chińczycy do Włoch wprowadzają okulary korekcyjne. XVIII wiek przynosi eksperymenty z kolorowymi soczewkami. James Ayscough w 1752 roku różnymi kolorami soczewek chce poprawiać jakość widzenie słabowidzącym. Te o żółto-bursztynowej barwie dedykuje osobom chorym na kiłę, której jednym z objawów są problemy ze wzrokiem, wrażliwość na światło.
XX wiek - czas na okulary przeciwsłoneczne jakie znamy
Dziś okulary przeciwsłoneczne to nieodłączny element letnich stylizacji celebrytów, blogerek modowych czy instagramerek. W nowych kształtach, wielkościach, kolorach prześcigają się też znani projektanci mody. A wszystko zaczęło się w początku XX wieku.
09:18 czwórka stacja kultura 16.06.2022.mp3 Historię okularów przeciwsłonecznych opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)
XX wiek, a szczególnie lata 30. to moment przełomowy dla okularów przeciwsłonecznych. Właśnie wtedy pojawiły się na twarzach celebrytów i gwiazd. Pozwalały im się ukryć, ale też chroniły ich oczy przed blaskiem fleszy aparatów fotograficznych.
Dużą rolę w historii okularów przeciwsłonecznych odegrał Sam Foster, założyciel Foster Grant, który w 1929 roku sprzedał pierwszą parę okularów produkowanych na masową skalę. Od 1929 roku popularne były, znane do dziś, Aviatory produkowane przez markę Ray Ban dla amerykańskiego lotnictwa.
Z okularów korzystały gwiazdy świata kina, mody, muzyki. Niezwykle charakterystyczne okulary nosił Karl Lagerfeld, po koci kształt sięgała Audrey Hepburn, dom mody Prada stawiał na trójkątne kształty, a okrągłe okulary nie bez powodu, do dziś, nazywamy lenonkami.
Obok modnych wzorów, dziś powinniśmy przede wszystkim zwracać uwagę, czy nasze okulary przeciwsłoneczne mają filtr promieni UV, szkodliwych dla naszego wzroku.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Ada Janiszewska
Data emisji: 16.06.2022
Godzina emisji: 11.38
pj