Jaka będzie Ukraina w przyszłości? Odpowiedź znajdziemy w Muzeum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 13:20
Mimo że wojna trwa, odbudowa Ukrainy już się rozpoczęła. O tym, jak w przyszłości może wyglądać ten kraj, opowiada "Biuro Odbudowy Ukrainy" w Muzeum Warszawy. Do udziału w projekcie artysta i kurator Petro Vladimirov zaprosił ukraińskich ekspertów z dziedziny architektury, urbanistyki, prawa i ochrony zabytków.
Biuro Odbudowy Ukrainy - wystawa w Muzeum Warszawy.
"Biuro Odbudowy Ukrainy" - wystawa w Muzeum Warszawy. Foto: mat. promocyjne/T.Kaczor

- 24 lutego 2022 roku byłem w Warszawie. Spałem, kiedy o 5.00 rano zadzwonił mój telefon. Wtedy dowiedziałem się, że Rosja zaatakowała mój kraj - wspomina Petro Vladimirov. - Ostatni rok był rewolucją w moim życiu. Straciłem pracę, którą miałem na Ukrainie, teraz zajmuję się zupełnie innymi sprawami. Z Zosią Jaworską w Fundacji Brda zbieramy okna z odzysku i wysyłamy je na Ukrainę. Jestem też kuratorem "Biura Odbudowy Ukrainy". 

Jak wyjaśnia gość Czwórki "Biuro…" to framework do zrozumienia, jak ta odbudowa może wyglądać. Wystawa pokazuje zagadnienia, z którymi mierzą się osoby zaangażowane w tworzenie realiów powojennej Ukrainy, ukazuje działalność wolontariuszy, którzy odgruzowują miasta i naprawiają zbombardowane domy na wyzwalanych terenach. - Ekspozycja składa się z dwóch części. W pierwszej, z ekspertkami i ekspertami, zastanawiamy się, co przez ostatnie 30 lat działo się z ukraińskimi miastami na poziomie polityki mieszkaniowej, budownictwa i ochrony zabytków - opowiada rozmówca Kasi Dydo. - Z drugiej strony zadajemy pytania o to, jak te kwestie powinny wyglądać po wojnie.  

O pierwszych próbach odbudowy Ukrainy było głośno już w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy to brytyjski „DJ Mag” pisał o akcji Repair Together, w ramach której ukraińscy klubowicze „sprzątali” po Rosji. Na Instagramie można było oglądać filmiki, na których młodzi ludzie taczkami wożą gruz, przekładają cegły czy próbują usunąć fragmenty zawalonej ściany. A wszystko to do muzyki, którą grali na żywo didżeje

Posłuchaj
20:15 CZWÓRKA Stacja Kultura - muzeum warszawy 24.02.2023.mp3 "Biuro Odbudowy Ukrainy" - o wystawie w Muzeum Warszawy opowiada kurator Petro Vladimirov (Stacja Kultura/Czwórka)

- W mojej wizji przyszłości Ukraina powinna być bardziej ekologiczna. Chciałbym też, żeby decyzje podejmowane w sprawie odbudowy obiektów były przemyślane i uzasadnione. Jeśli jakiś budynek byłby zbędny, to nie musimy przecież stawiać go na nowo - dodaje Petro Vladimirov.

Tytuł wystawy w Muzeum Warszawy odnosi się do Biura Odbudowy Stolicy, które odpowiadało za odbudowę Warszawy po II wojnie światowej. Instytucja przywołana jest na płaszczyźnie emocjonalnej. Część pytań, przed którymi stoi dziś Ukraina, jest zbliżona do tych, na które musieli odpowiedzieć warszawiacy prawie 80 lat temu. Są jednak także istotne różnice - ten temat zostanie poruszony w programie wydarzeń towarzyszących.


"Biuro Odbudowy Ukrainy" - wystawa czynna do 2 lipca 2023 roku. "Biuro Odbudowy Ukrainy" - wystawa czynna do 2 lipca 2023 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Petro Vladimirov (architekt, artysta, kurator "Biura Odbudowy Ukrainy")

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Project Room: Cudowność i przestrach w kolażach Jagody Stączek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 14:00
Project Room to cykl prezentacji twórczości młodych artystów, organizowany w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Tym razem taką szansę dostała Jagoda Stączek, która zaprasza do "Gabinetu osobliwości". 
rozwiń zwiń