Jerzy Nowosielski - patron roku 2023 i jego metafizyczna twórczość

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 18:00
W tym roku mija 100 lat od urodzin Jerzego Nowosielskiego, uważanego za jednego z najwybitniejszych malarzy i ikonopisarzy XX wieku. Uchwałą Sejmu RP artysta został wybrany na patrona roku 2023. 
Profesor Jerzy Nowosielski, Kraków, 1995 rok
Profesor Jerzy Nowosielski, Kraków, 1995 rokFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Rok 2023 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Jerzego Nowosielskiego. W ten sposób został uczczony wybitny malarz, rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teoretyk sztuki i myśliciel religijny.

Duchowe inspiracje

- Nowosielski przed wojną był we Lwowie w Muzeum Ukraińskim, gdzie po raz pierwszy się zetknął z ikonami. Wydaje mi się, że to wydarzenie jest może nawet ważniejsze niż etapy edukacyjne w twórczości tego wyjątkowego artysty - mówi Janusz Janowski, dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki. - Sam artysta zresztą do niego wracał i określał jako wydarzenie formacyjne.

Dla młodego Nowosielskiego zetknięcie z ikonami było tak dojmujące, że, jak wspominał, był owładnięty wizualną siłą i duchowością tych obiektów. - Jego późniejsze doświadczenie wojenne w jakiś sposób negatywnie wpłynęło na jego doświadczenie religijne. Przez cały późniejszy okres życia w jakiś sposób wahał się i - jak to mówią mistycy chrześcijańscy - taką "noc wiary" przeżywał właściwie chyba cały czas - tłumaczy rozmówca Weroniki Puszkar. - Nieustanne doświadczał styku tego, co byśmy mogli tak najprościej określić jako sacrum i profanum. To było nieodłącznym elementem jego pracy artystycznej.

Twórczość Nowosielskiego można podzielić na dwa rodzaje: malarstwo autorskie, które ugruntowane jest w ikonografii, a także same ikony.

 

Źr. Youtube/ Video Studio Gdańsk/ Przypomnieć sobie raj


Pisanie ikon - doświadczenie modlitewne

W przypadku ikon mówi się o ich pisaniu. Ten proces zawiera się w głębokim doświadczeniu modlitewnym. - Więc przede wszystkim ładunek duchowy, z jakim autor przystępuje do pisania ikony, odróżnia rzeczywistą ikonę od obrazu, który tylko w jakiś sposób do formy ikony odsyła - wyjaśnia Janusz Janowski. - Jerzy Nowosielski był tak bardzo przywiązany do doświadczenia duchowego, że towarzyszyło mu także przy tworzeniu obrazów. Artysta uważał, że malując, oczyszcza materię, którą przedstawia, co bardzo jest w duchu platońskim. Dla niego malowanie było przenoszeniem z rzeczywistości materialnej do rzeczywistości idealnej. 


Posłuchaj
09:43 Czwórka/Stacja Kultura - Jerzy Nowosielski 07.03.2023.mp3 Janusz Janowski, dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki, o twórczości Jerzego Nowosielskiego (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Nie tylko malarstwo

Jerzy Nowosielski był nie tylko twórcą ikon i licznych obrazów, ale także tworzył projekty architektoniczne. To jego dziełem jest słynna cerkiew w Białym Borze, w województwie zachodniopomorskim. - To było ważne dla takiego artysty, jakim był Jerzy Nowosielski. To było jak stworzenia właściwie domu Boga - bo tak należy rozumieć projektowanie i wznoszenie budowli sakralnej oraz jednocześnie wypełnienie jej ikonami i świętymi obrazami - podkreśla Janowski. - Musiało być to dla niego niezwykle ważne doświadczenie w tym najwyższym duchowym i religijnym aspekcie.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał:  Weronika Puszkar

Data emisji: 07.03.2022

Godzina emisji: 10.15

aw

Czytaj także

Jak w dramacie - zawiłe losy Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 15:55
W najbliższą sobotę 4 września odbędzie się Narodowe Czytanie. Lekturą jubileuszowej, dziesiątej edycji jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Sprawdzamy, kim była kobieta, której dzieło tak zbulwersowało opinię publiczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tamara Łempicka - sprawna influencerka, mistrzyni autokreacji i PR

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:50
Po ogromnym sukcesie i entuzjastycznym przyjęciu wystawy dzieł Tamary Łempickiej w Lublinie trwa jej triumfalny marsz po krajowych galeriach. Dzieła malarki można będzie oglądać między innymi w Muzeum Villa la Fleur w podwarszawskim Konstancinie-Jeziornie na ekspozycji "Tamara Łempicka a art déco".
rozwiń zwiń