Kobiety z Japonii. Wciąż w stereotypowych rolach?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 14:12
Nadal słyszy się o tym, że w Japonii prawo nie działa na rzecz pań, że kobiety są tam dyskryminowane. Czy rola Japonek się zmienia? Czy są takie, które walczą z przypisanymi im stereotypowo rolami?
Mieszkanki japońskiego Kyoto
Mieszkanki japońskiego KyotoFoto: Suchart Boonyavech/Shutterstock/dom. publiczna

Japonki mogą studiować, pracować. Pozornie wydaje się, że ich życie nie różnie się od tego, które wiodą kobiety Europy. Statystyki wskazują, że przez ostatnie siedem lat liczba urodzeń w Japonii maleje. Wciąż jednak w Japonii dominuje stereotypowe podejście do roli kobiety. To ona zajmuje się domem i dziećmi, a mężczyzna utrzymaniem. 

- Japonki wciąż są dyskryminowane, zwłaszcza w miejscach pracy, w firmach. Wynika to m.in. z tego, że pokutuje w dalszym ciągu stereotyp Japonki jako kobiety, która po wyjściu za mąż opiekuje się domem, ogniskiem rodzinnym, dziećmi, prowadzi domostwo - mówi Ewelina Garbicz, Polka mieszkająca w Japonii, autorka bloga "Zielona herbata z cukrem". - Wielu szefów nie inwestuje w kobiety, nie daje im trudniejszych zadań. Kobietom ciężej jest awansować na wyższe stanowiska. Wynika to ze strachu przedsiębiorców, że jak tylko panie wyjdą za mąż, to odejdą z firmy - dodaje. 

Dane statystyczne pokazują jednak, że 55 procent kobiet w Japonii pracuje. - Nie jest to jednak praca na pełen etat. Zwykle panie pracują dorywczo w sklepach czy przy opiece nad dziećmi - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Taka praca wiąże się z gorszą pozycją. Nie ma tam np. ubezpieczenia emerytalnego, zarobki są o wiele mniejsze. Większość Japonek decyduje się podejmować taką pracę, by podreperować rodzinny budżet - dodaje. 


Posłuchaj
12:35 czwórka stacja kultura 08.03.2023.mp3 Tradycyjna rola kobiety w Japonii (Stacja kultura/Czwórka)

 

Ciekawostką jest, że większość Japonek kończy studia wyższe, ale nie przekłada się to zwykle na ich kariery zawodowe. - Młode kobiety częściej są dziś niezależne, zwiększają się wśród nich wskaźniki kobiet, które nie chcą mieć dzieci. To bardzo w Japonii dziwne, bo kobieta tradycyjnie jest matką, powinna mieć dziecko, wychowywać je - zaznacza Ewelina Garbicz. - Coraz więcej Japonek chce postawić na karierę, na swój rozwój i niezależność. To nowy trend. Większość jednak ma mocno wpojony stereotypowy model rodziny: na ich barkach spoczywa dbanie o dom, obowiązki domowe, opieka nad dziećmi i ich wychowanie - dodaje. 

Japonki mają też swój czas wolny, korzystają z życia, uwielbiają zakupy. - W godzinach pracy mężów wybierają się głównie do markowych sklepów i na lunche z przyjaciółkami - opowiada mieszkanka Japonii. - Pamiętajmy, że tradycyjnie mąż oddawał całe swoje wynagrodzenie żonie i ona nim dysponowała, rozdzielała na potrzebne wydatki, wydzielała kieszonkowe mężowi. Czasy się zmieniły i dziś już tak to nie wygląda, ale Japonki mają pieniądze na swoje wydatki - dodaje. 

Kobiety w Japonii chętnie spotykają się z koleżankami, uprawiają sporty, chodzą na spacery. 

Ewelina Garbicz zwraca uwagę też na rolę makijażu Japonek. Jak się okazuje, niekoniecznie malują się dla siebie, a makijaż jest pewnego rodzaju okazaniem szacunku w stosunku do innych osób. - Japonki przykładają dużą wagę do tego, żeby ten makijaż nałożyć - wyjaśnia. - Dla niektórych pewną ulgą są wprowadzone w pandemii maseczki ochronne (w Japonii wciąż obowiązują), które pozwalają zaoszczędzić czas i nie wykonywać pełnego make-upu - dodaje. 


***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.03.2023

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

Mangaka to nie jest prestiżowy zawód, ale Hasegawa odniosła sukces

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2022 13:31
Dziś wielu twórców komiksów, mang, w Japonii swoje prace wydaje pod pseudonimami. Gdy Machiko Hasegawa zaczynała rysować swoją mangę, w 1946 roku, nie było to zwyczajem. Jej komiks "Sazae-san" podbił serca czytelników i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akira Toriyama nieuchwytny twórca "Dragon Balla"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 13:30
Akira Toriyama to jeden z najbardziej znanych twórców mangi. Spod jego ręki wyszła seria "Dragon Ball", ale zaczynał od kariery w marketingu, a potem mangi "Dr. Slump".  
rozwiń zwiń