Fundacja Powszechnego Czytania powstała z myślą o upowszechnianiu czytania w Polsce. Była odpowiedzią na niezbyt optymistyczne dane dotyczące czytelnictwa Polaków. - Chcieliśmy to zmienić, działać na rzecz czytelnictwa, docierać z naszą ideą do nieczytających, by pokazać im, że czytanie ma moc - mówi Katarzyna Konopka, przedstawicielka Fundacji i koordynatorka akcji "Książka chroni". - Akcją "Książka chroni" wyszliśmy poza założone cele naszych działań. Po wybuchu wojny, ataku Rosji na Ukrainę, wiedzieliśmy, że musimy coś zrobić, włączyć się w pomoc, dostarczyć książki dzieciom uchodźców - dodaje.
Podstawowym problemem, z którym pracownicy Fundacji musieli się zmierzyć, była kwestia "skąd te książki wziąć". - Dzieci szukające schronienia w Polsce były bardzo wystraszone, straumatyzowane, nie wiedziały co się dzieje, było im trudno. W Fundacji, opierając się na badaniach, wiemy jaką moc mają książki. Wiemy, że samo przeglądnie książek, obrazków świetnie działa na łagodzenie traumy - mówi gość Kasi Dydo. - Zwróciliśmy się do polskich wydawców o książki po polsku, z obrazkami, mała ilością tekstu, by móc je dystrybuować natychmiast. Odpowiedź była niesamowita. Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni - dodaje.
Pozyskanie książek było najważniejsze, ale pomoc płynęła ze wszystkich stron. Udało się zorganizować magazyny do przechowywania publikacji, opanować całą logistykę i system dostarczania.
16:53 czwórka stacja kultura 26.01.2023.mp3 O akcji "Książka Chroni" i publikacji "Świat jest piękny" opowiada Katarzyna Konopka (Stacja Kultura/Czwórka)
Wiemy, że Rosjanie na Ukrainie zniszczyli już ponad 200 bibliotek. - W tym kontekście jednym z naszych zadań jest podtrzymywanie intelektualnych wartości, a także pomoc ukraińskim wydawnictwom - mówi koordynatorka akcji. - Dzięki naszym kontaktom wiemy, że na Ukrainie książki wciąż są wydawane, mimo że sytuacja jest bardzo trudna. Oni też włączyli się w nasze działania na rzecz uchodźców, przekazali nam swoje publikacje, udostępnili swoje pliki polskim drukarzom - dodaje.
Fundacji Powszechnego Czytania udało się też wesprzeć ukraińskie wydawnictwa, dzięki internetowej zbiórce funduszy. Stworzono system grantowy, który trafiał do szczególnie poszkodowanych wydawców, albo tych mocno zaangażowanych w pomoc. Przekazano 150 tysięcy dolarów, co było znaczącym wkładem.
Świat jest piękny - o tym mówi książka
Wojna na Ukrainie trwa już niemal rok. Wielu Ukraińców znalazło w Polsce swój drugi dom. Dla ukraińskich i polskich dzieci stworzono książkę "Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie". To zbiór 58 dzieł autorów, autorek, ilustratorów i ilustratorek. - Ta książka powstała w odruchu serca polskich autorów i ilustratorów, którzy bardzo chcieli się zaangażować tak, jak umieli najlepiej - wyjaśnia Katarzyna Konopka. - Początkowo powstały opowiadania podtrzymujące na duchu, ale nawiązujące do tematu wojny. Dzięki konsultacjom postanowiliśmy dopisać dodatkowe opowiadania. Książka dla dzieci nie może być tyko o mroku czy wychodzeniu z tego mroku, dlatego kolejne treści były konieczne - dodaje.
"Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie" pokazuje, że jest wojna, ale także, że świat jest piękny, ma w sobie dużo dobrego do zaoferowania. - Wszystkie opowiadania są krótkie, napisane prostym językiem. Część z nich można pobrać z naszej strony i wykorzystać np. podczas lekcji z dziećmi - podpowiada gość Czwórki. - Wiemy, że nauczyciele sięgają po tę publikację - dodaje.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Katarzyna Konopka (koordynatorka akcji "Książka chroni")
Data emisji: 25.01.2023
Godz. emisji: 10.15
pj