Ewa Majcherek, startując w plebiscycie Czwórki, studiowała na 2. roku na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Angażowała się w działalność IFMSA-Poland, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny w zakresie ochrony zdrowia i profilaktyki nowotworów piersi, jąder i szyjki macicy. Prowadziła swoje badania w ramach Zespołu Badawczego "Polka18" - wyniki na temat zdrowia seksualnego i psychicznego młodzieży zostały zaprezentowane na Ogólnoświatowym Kongresie w Melbourne w 2019 roku. Jak pisała o sobie, "lubi nowe wyzwania, nikogo nie dziwi, że w jej torebce można znaleźć modele jąder i piersi z guzkami do samodzielnej nauki samobadania lub pokazową szczoteczkę do cytologii".
Dziś finalistka Nieprzeciętnych 2020 studiuje na 5. roku, ale wciąż angażuje się w działania edukacyjne, m.in. na temat seksualności osób z niepełnosprawnością. - Przez ten czas szłam w tym samym kierunku, z tą różnicą, że przed trzema laty robiłam to bardziej na poziomie lokalnym - wspominała Ewa Majcherek w rozmowie z Czwórką. - Zajmujemy się profilaktyką nowotworów układu rozrodczego, robimy akcje o bezpiecznym seksie. Odwiedzamy szkoły, czasem sąsiadujące uczelnie. To niezwykle szeroka tematyka, a my namawiamy do badań profilaktycznych - zaznaczała.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2023 <<<
Gość Czwórki działa naukowo, ale stara się jednocześnie nie pomijać studiów. - Mam nadzieję, że z powodzeniem udaje mi się to wszystko łączyć. Wiem, że mam ogromną motywację i to jest klucz do tego, by działać na kilku frontach i godzić tyle obowiązków - mówiła w rozmowie z Czwórką.
Nieprzeciętni 2023
W swoich działaniach Ewa Majcherek zajmuje się także zdrowiem psychicznym młodzieży. - Prowadziliśmy badania, w których staraliśmy się identyfikować to, z czym borykają się dziś młodzi. Szacuje się, że rocznie nawet do 400 tys. dzieci w Polsce wymaga tej pomocy psychiatrycznej.
Po studiach gość Czwórki planuje kontynuować swoje działania edukacyjne. - To chyba moje ulubione zajęcie, daje mi ogromną frajdę i nie wyobrażam sobie bez tego życia - mówiła Ewa Majcherek. Zdradziła też, czym jest dla niej nieprzeciętność. - Każdy z nas może taki być. Skupiałabym się jednak na ludziach, którzy niosą pomoc innym. Dziś pomysły na to, jak zmieniać świat i ułatwiać życie innym, są niezwykle cenne - zaznaczyła.
Sprawdź też:
___
"Nieprzeciętni" to plebiscyt skierowany do młodych ludzi, którzy robią coś ciekawego, mają niesamowitą pasję czy wyjątkowe umiejętności. Od 20 marca do 16 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia kandydatów spośród rodziny i znajomych lub zgłosić się samemu poprzez formularz TUTAJ. Jedynym warunkiem uczestnictwa jest wiek między 18. a 35. rokiem życia. Ze wszystkich zgłoszeń grupę finalistów wyłoni jury. Zwycięzcę poznamy 22 czerwca.
POBIERZ:
***
Tytuł audycji: Stacja Nauka
Prowadzi: Oliwia Krettek
Data emisji: 30.03.2022
Godzina emisji: 12.10
Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023
kd