Grafika warsztatowa i cyfrowa na Targach Plakatu. Wydarzenie wciąż trwa online

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 16:13
W domu Towarowym Braci Jabłkowskich znów w sobotę było gwarnie i pięknie. Odbyła się 13. edycja Targów Plakatu. Ci, którzy nie mogli rozkoszować się tym wydarzeniem na żywo, wciąż mogą wziąć w nim udział online. 
Targi Plakatu
Targi PlakatuFoto: mat. promocyjne

Każda edycja Targów Plakatów przyciąga tysiące fanów plakatu i ilustracji. Wiosna 2023 przyniosła trzynastą odsłonę tego wyjątkowego wydarzenia. Artyści pieczołowicie wybrali prace, które chcieli zaprezentować publiczności.

- Ja wystawiam prace wykonane techniką linorytu, czyli odbijane ręcznie, a nie drukowane cyfrowo - mówi jedna z artystek. - Zdecydowałam się na technikę grafiki warsztatowej, która pozwala wykonać nakład, czyli mogę wykonać 64 sztuki, zawsze jedną sobie zostawiam - dodaje. - Ja rysuję moją wymyśloną postać, Asharę, która jest moim alter ego. Rysuję również muzyków i aktorów, którzy mnie inspirują, ale na moich pracach jest głównie ta białowłosa dziewczyna - zdradza kolejna z artystek. - Te prace ilustrują moje życie, moje uczucia, ale jest to pokazane przez pryzmat jej życia, jej doświadczeń. Te prace nie są do końca realistyczne. 

W swojej pracy z tabletu chętnie korzysta Paweł Kuliński, znany jako Pan Kulka. - Na tablecie rysuję, po czym drukuję moje prace pigmentowo - zdradza. - Wszystko jest robione tak, jakby to był sitodruk. Obrałem sobie taką stylistykę, że lubię oldschoolowe rzeczy, bardzo lubię PRL-owską stylistykę i to przekładam do siebie. 

Targi Plakatu to bardzo duża impreza. Artyści i ich dzieła zajmują aż dwa piętra Domu Towarowego Braci Jabłkowskich w Warszawie. - Do każdego ze stanowisk na naszych Targach warto podejść, porozmawiać o technice, inspiracjach. To bezpośrednie spotkanie z artystą, to wyjątkowa forma prezentacji plakatów - mówi Gosia, współorganizatorka imprezy. 


Posłuchaj
06:13 czwórka stacja kultura 17.04.2023.mp3 13. odsłona Targów Plakatu - Wiosna 2023 - relacja Marty Hoppe (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wśród nazwisk wystawców odnajdziemy takie, które pojawiają się na każdych Targach Plakatu, ale też nazwiska debiutantów. - Zależy nam na tym, by młodzi mogli u nas zadebiutować, żeby była to taka ścieżka sukcesu - podkreśla rozmówczyni Czwórki.

Justyna Frąckiewicz w swoim dorobku ma plakaty filmowe, serialowe, czasami muzyczne, ale też te po prostu śmieszne, które mają radować. - Wszystko robię cyfrowo, pracuję na tablecie, różnych programów używam. Potem, bawiąc się brushami cyfrowymi, staram się narzucać różne filtry i tekstury, by praca wyglądała na bardziej przetartą, bardziej ludzką, ręczną robotę - zdradza. 

Swoje prace zaprezentował Robert Kuta. Jego dzieła są bogate w kolor, pełne formy, mocne, graficzne. - Zdecydowane nie każdemu będą przypadać do gustu, ale przecież nie każdy musi je lubić - mówi. - Po to są Targi Plakatu, gdzie my, jako twórcy, możemy się spotkać i zaprezentować się publiczność. 

Jeśli ktoś nie dotarł na Targi w Domu Braci Jabłkowskich, to ma do 28 kwietnia szansę kupić coś w sieci. Pod koniec kwietnia edycja Targów Plakatu online zostanie zakończona. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Hoppe 

Data emisji: 17.04.2023

Godzina emisji: 10.44

pj

Czytaj także

Sztuka inkluzywna. O twórczości artystów z różnymi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:14
Niepełnosprawność nie jest defektem, niepełnosprawność poszerza naszą wizję ludzkiej wielości i różnorodności. Można się o tym przekonać odwiedzająć Centrum Sztuki Włączającej na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń