"Ile za sztukę?" Tajemnice polskiego rynku sztuki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 15:00
"Ile za sztukę?" to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o polskim rynku sztuki, który zagląda za kulisy branży. 
W pandemii zaczęliśmy dostrzegać to, że sztuka może być dobrą inwestycją kapitału, zwłaszcza w okresie kryzysowym.
W pandemii zaczęliśmy dostrzegać to, że sztuka może być dobrą inwestycją kapitału, zwłaszcza w okresie kryzysowym.Foto: shutterstock/Shveyn Irina

Branża pełna zaskoczeń

Niedostępność świata sztuki i jej niezrozumiałe dla wielu mechanizmy biznesowe od zawsze działają na wyobraźnię. - W ciągu dwóch lat, kiedy realizowaliśmy film, ceny prac jednej z naszych bohaterek - Karoliny Jabłońskiej - wzrosły pięciokrotnie. I nie jest to odosobniony przypadek - wyjaśnia reżyser Andrzej Miękus. - Na rynku sztuki ciągle nie brakuje zaskoczeń. Dla mnie samego zaskoczeniem było to, że pierwotnie miałem zrobić film o historii tego rynku w Polsce, a w efekcie wyszedł mi dokument o tym, co dzieje się w obszarze kolekcjonowania sztuki najnowszej. 

Rynek sztuki w Polsce

W latach 80. były pierwsze próby stworzenia rynku sztuki współczesnej, ale okazały się być średnio udane. Pierwsze domy aukcyjne pojawiły się na przełomie lat 80. i 90., ale nowoczesny rynek, taki jaki funkcjonuje na całym świecie, zaczął się 20 lat temu  - opowiada gość Czwórki. - Wtedy to powstały komercyjne galerie sztuki, które reprezentowały artystów i zaczęli pojawiać się kolekcjonerzy. Natomiast ostatnie dwa, trzy- lata to prawdziwy boom na rynku sztuki w Polsce. - W pandemii mieliśmy więcej czasu, żeby zainteresować się tym tematem. Mieliśmy też więcej pieniędzy, których nie wydaliśmy na przykład na podróże - tłumaczy Andrzej Mielus. - Zaczęliśmy dostrzegać to, że sztuka może być dobrą inwestycją kapitału, zwłaszcza w okresie kryzysowym. Podobnie jak złoto czy nieruchomości.

Ile za sztukę? (How Much for Art?) - trailer | 20. Millennium Docs Against Gravity Festival

Zobacz też:

Z miłości do sztuki

Premiera "Ile za sztukę?" odbędzie się 17 maja na festiwalu Docs Against Gravity, który w tym roku odbędzie się w dniach 12-21 maja 2023 roku w ośmiu polskich miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie oraz online - od 23 maja do 4 czerwca 2023 roku. - Mam nadzieję, że to jest film, który zainteresuje szeroką grupę odbiorców, a nie tylko kolekcjonerów i "wąski”" świat sztuki. Film, który pozwoli zrozumieć relacje pomiędzy poszczególnymi uczestnikami rynku sztuki - mówi reżyser. - Zrobiłem go z dwóch powodów. Po pierwsze - mam naturę dokumentalisty i kiedy zorientowałem się, że jeszcze nikt nie sięgnął po tem temat, postanowiłem być pierwszym. A po drugie - sam jestem kolekcjonerem i po prostu kocham sztukę. 

Posłuchaj
22:22 CZWÓRKA Stacja Kultura - sztuka 26.04.2023.mp3 Reżyser Andrzej Miękus o filmie "Ile za sztukę?" (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Andrzej Miękus (reżyser filmu "Ile za sztukę?")

Data emisji: 25.04.2023

Godzina emisji: 10.16

kul

Czytaj także

Triennale Młodych 2023. Czy sztuka ma potencjał wspólnototwórczy?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:30
Pracowali tu najwięksi polscy rzeźbiarze. I nic dziwnego, bo w Orońsku są plenery sprzyjające tworzeniu dużych form przestrzennych. Tutaj też - po pandemicznej przerwie - odbędzie się kolejne Triennale Młodych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka inkluzywna. O twórczości artystów z różnymi możliwościami

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2023 16:14
Niepełnosprawność nie jest defektem, niepełnosprawność poszerza naszą wizję ludzkiej wielości i różnorodności. Można się o tym przekonać odwiedzająć Centrum Sztuki Włączającej na warszawskiej Pradze.
rozwiń zwiń