Kino, architektura i prestiż - zacznij z nami piątek

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 15:05
W programie zajrzymy do Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, powiemy także o nowej powieści dla nastolatków "Klub smutnych duchów". 
Co wydarzy się podczas tej odsłony Kina, architektury i prestiżu?
Co wydarzy się podczas tej odsłony "Kina, architektury i prestiżu"?Foto: Shutterstock/Mr.Music

Program rozpoczniemy od zaproszenia na cykl letnich seansów plenerowych w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. "Kino, architektura i prestiż" to selekcja filmów poruszających tematykę architektury i prestiżu.

Tegoroczna odsłona wydarzenia to wybór filmów dokumentalnych i fabularnych o tym, jak budynki wraz ze zmianami politycznymi i gospodarczymi tracą swoje znaczenie i jak tworzy się nowy architektoniczny język sukcesu. Prezentowane filmy odnoszą się głównie do problemów architektury lat 80. i 90. XX wieku, ale także w szerszym kontekście do licznych zjawisk społeczno-kulturowych tego okresu - zapewniają organizatorzy. To opowieść o transformacji, zanikaniu architektury w krajobrazie miasta i tworzeniu się nowych wizualnych symboli. Przyglądając się historii pałaców, bibliotek, oper i dyskotek organizatorzy pytają, czym jest prestiż w architekturze i jakie są kulisy i mechanizmy jego wytwarzania.

Czytaj także:

W drugiej części audycji, po godz. 11.00 zaprosimy do "Klubu smutnych duchów". Pod tym tytułem kryje się powieść graficzna skierowana dla nastolatków i młodych czytelników, ale nie tylko, poruszająca takie tematy jak nieśmiałość, poczucie bycia niewidocznym, samotność. Jak zapewniają wydawcy: "to wspaniale ilustrowany pierwszy tom nowej serii rozgrzewających serca powieści graficznych o przyjaźni, współczuciu i odnajdywaniu bratnich dusz".

***

Na "Stację Kultura" - we wtorek (18.07) o godz. 10.00 - zaprasza Adam Smolarek.

kul

 

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń