Mroczna ekologia w Zachęcie. Wokół wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 14:00
Mroczna ekologia podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. Koncept rozwinął Timothy Morton, a kuratorka Aleksandra Skowrońska uczyniła go osią ramową wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" w warszawskiej Zachęcie.  
Jeden z obiektów prezentowanych w Zachęcie: Claude Eigan Inner Saboteur I, 2019 rok.
Jeden z obiektów prezentowanych w Zachęcie: Claude Eigan "Inner Saboteur I", 2019 rok. Foto: Amel Mawast/Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
  • "Zza gór się słońce wznosi blade" to tytuł nowej wystawy w warszawskiej Zachęcie.
  • Podejmuje ona temat mrocznej ekologii.
  • To koncept filozoficzny, który podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, pozostających poza zasięgiem ludzkiej świadomości.
  • Na wystawie prace prezentują m.in. Ania Bąk, Claude Eigan, Natasza Gerlach, Inside Job, Aleksandra Słyż i Leilei Wu.

"Zza gór się słońce wznosi blade" - trzy punkty widzenia

Wystawa podzielona jest na trzy części. - Pierwsza z nich odnosi się do tego, w jaki sposób splot tego, co organiczne, kulturowe i technologiczne manifestuje się w ucieleśnieniu, w ciele i w materiałach - opowiada Aleksandra Skowrońska. Druga sala poświęcona jest relacji człowieka z otoczeniem, a także relacji z czasem. Trzecia sala dotyczy tego, co związane z przyszłością, z kategoriami adaptacji, afirmacji i współbycia i tym, w jaki sposób możemy formować nasze istnienie z otaczającym nas światem.

Artyści osadzeni w momencie przełomu

Zobaczymy na niej prace osób artystycznych urodzeni w latach 80. i 90. - Zależało nam, żeby zaprezentować spojrzenie twórczyń i twórców, których biografie osadzają się na końcówce XX i początku XXI wieku, kiedy wchodzili w dorosłość - wyjaśnia rozmówczyni Marty Zinkiewicz. -  Zwłaszcza koniec ubiegłego stulecia to był czas, kiedy traktowaliśmy planetę, ziemię i nasze otoczenia jako źródło niewyczerpalnych złóż, które można kapitalizować i przetwarzać na swoją korzyść. Dziś mamy większa świadomość, do czego to może doprowadzić i wykazujemy większą troskę o postprzyrodę i o otoczenie, w którym funkcjonujemy.

Mroczna ekologia - na czym polega? 

Punktem wyjścia dla wystawy "Zza gór się słońce wznosi blade" była mroczna ekologia - koncept filozoficzny, który podkreśla tajemniczość i złożoność ekologicznych problemów, które często pozostają poza zasięgiem ludzkiej świadomości. - Ta koncepcja odchodzi też od tradycyjnych podejść do ekologii i proponuje myślenie o ekologii bez natury - dodaje Aleksandra Skowrońska.

Posłuchaj
06:05 CZWÓRKA Stacja Kultura - zacheta 29.03.2024.mp3 O wystawie "Zza gór się słońce wznosi blade" w Zachęcie opowiada kuratorka Aleksandra Skowrońska (Stacja Kultura/Czwórka)

Charakterystyka prac

Indywidualne reakcje na wyżej wskazany zwrot ujawniają się w praktykach twórczych - sposobach pracy i wyborze materiałów (postprzemysłowych odpadów i przedmiotów codziennego użytku), w odniesieniach do wątków organicznych, we współpracy z nie-ludzkimi, technologicznymi i organicznymi podmiotami, operowaniu kategoriami dziwności, mutacji, adaptacji, wprowadzaniu motywów ironicznych czy erotycznych. Na wystawie prezentowane są prace m.in. Anii Bąk, Claude’a Eigana, Inside Job (Ula Lucińska, Michał Knychaus), Cezarego Poniatowskiego i Aleksandry Słyż. Ekspozycję będzie czynna do 26 maja 2024 roku.

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 29.03.2024

Godzina emisji: 11.15

kul/mat. prasowe

Czytaj także

"Cienie Antropocenu". Katastrofa ekologiczna w teatrze cieni

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 15:00
Jesteśmy coraz bardziej świadomi wpływu działań człowieka na świat natury, ale nawet te najbardziej oczywiste przykłady zmian klimatycznych widoczne są na tyle daleko od nas, że często nie zwracamy na nie uwagi. Projekt "Cienie Antropocenu" skupia się na zmianach, które zaszły w polskim ekosystemie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 wystaw na 12 miesięcy. Co zobaczymy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2024 17:50
W ubiegłym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu świętowało 95-lecie istnienia. Zaprezentowano m.in. "Szaleństwo rokoka", "Szklane życiorysy" i "Modę stanu wojennego". W tym roku placówka nie zwalnia tempa i zaprasza na 17 nowych wystaw. 
rozwiń zwiń