6. edycja festiwalu "Kinomural". W tym roku tematem są "bajki robotów"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2024 11:26
Kolejna edycja festiwalu sztuki nowych mediów "Kinomural" wraca do Wrocławia. Wrocławskie kamienice zmienią się w wielkoformatowe ekrany, na których wyświetlą się prace artystów i artystek z całego świata. O wydarzeniu opowiedział w audycji Stacja Kultura Bartek Bartos. Patronem wydarzenia jest Czwórka.
Kolejna edycja festiwalu sztuki nowych mediów Kinomural wraca do Wrocławia. Od 21 do 22 września wrocławskie kamienice zmienią się w wielkoformatowe ekrany, na których wyświetląsięprace artystów i artystek z całego świata. O wydarzeniu opowiedział w audycji Stacja Kultura Bartek Bartos.
Kolejna edycja festiwalu sztuki nowych mediów Kinomural wraca do Wrocławia. Od 21 do 22 września wrocławskie kamienice zmienią się w wielkoformatowe ekrany, na których wyświetlą się prace artystów i artystek z całego świata. O wydarzeniu opowiedział w audycji Stacja Kultura Bartek Bartos. Foto: PAP
  • Od 21 do 22 września we Wrocławiu odbędzie się 6. edycja festiwalu "Kinomural".
  • Na ścianach wrocławskich kamienic będą wyświetlane dzieła sztuki multimedialnej.
  • Tegorocznym tematem festiwalu są "bajki robotów".
  • Festiwal korzysta z najlepszej możliwej jakości technologicznej dostępnej na świecie. 

Wrocławskie ściany

Do Wrocławia powraca festiwal sztuk nowych mediów "Kinomural". 21 września ruszy 6. edycja tego wydarzenia, w tym roku potrwa aż dwie noce. Na murach wrocławskich kamienic będzie można obejrzeć prace artystów i artystek multimedialnych z całego świata. - Nasze ściany mają od 300 do 350 m2, więc na każdej ze ścian zmieściłoby się co najmniej 30 tys. smartphone’ów - mówi dyrektor festiwalu Bartek Bartos, który był gościem audycji "Stacja kultura". Do projekcji multimediów festiwal wykorzystuje najwyższej jakości, światowej klasy technologię.


KINOMURAL 2024 trailer / Kinomural

- Nie dałoby się przeprowadzić tego festiwalu w takiej formie w żadnym innym mieście niż Wrocław. Wrocławskie Przedmieścia Odrzańskie są starą dzielnicą, pełną starych, gęsto zabudowanych kamienic, wiele z nich to pustostany. Mieszkańcy tych kamienic już się trochę przyzwyczaili do tego festiwalu, często słyszymy od nich bardzo pozytywne komentarze - opowiada dyrektor.

Reklamy

Podczas rozmowy z Kasią Dydo na antenie Czwórki Bartek Bartos zdradził, jak wpadł na pomysł na taki festiwal. - Inspiracją do powstania tego festiwalu były ściany kamienic we Wrocławiu, które były zakryte wielkoformatowymi reklamami, i murale z lat 60. i 70. - mówi gość Czwórki. - Patrząc na to, pomyśleliśmy sobie z moim bratem, Piotrem Bartosem, który jest współzałożycielem projektu, że chcielibyśmy zobaczyć na takich ścianach filmy. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kinomural (@kinomural)

Sci-fi

Tematem tegorocznej edycji są "bajki robotów", inspirowany między innymi książkami Stanisława Lema. Wynika to z zamiłowania twórców do science fiction. - Drugą inspiracją do powstania tego festiwalu było kino sci-fi, na którym się wychowałem - zdradza Bartosz Bartos. - W jednej z pierwszych scen filmu "Blade Runner" widzimy Los Angeles nocą i tam na wielkich budynkach były wielkie projekcje azjatyckich reklam, które zrobiły na mnie niesamowite wrażenie.

Zobacz też:

  • Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu
  • Kinomural 2021. Ruchome murale na wrocławskich kamienicach

Sztuczna inteligencja

- Idąc tropem science fiction w tej edycji wykorzystujemy sztuczną inteligencję - opowiada dyrektor festiwalu. Mamy prace, które używają AI, ale mamy z tym styczność też w dosyć nietypowym wydaniu, bo jedna z naszych artystek, Mia White, jest sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja została kuratorką jednej z wystaw, co jeszcze bardziej podkreśla klimat fantastycznonaukowy. 


Posłuchaj
39:43 CZWORKA Stacja kultura - kinomural (mp3) 2024_09_03-18-05-06.mp3 Kolejna edycja festiwalu sztuki nowych mediów Kinomural wraca do Wrocławia. Od 21 do 22 września wrocławskie kamienice zmienią się w wielkoformatowe ekrany, na których wyświetlą się prace artystów i artystek z całego świata. O wydarzeniu opowiedział w audycji Stacja kultura Bartek Bartos. (Czwórka/Stacja Kultura)

 

Zmiany przez lata

Od początku istnienia festiwalu wiele się zmieniło na świecie, zwłaszcza w kwestiach technologicznych. - Przy pierwszych audycjach szukaliśmy artystów na Vimeo, YouTube i przeglądając inne festiwale nowych mediów, ale większość artystów tworzyła filmy w formacie horyzontalnym, a nasze ściany są wertykalne, więc musieliśmy je, za zgodą artystów, przekształcać, co często nie działało za dobrze - tłumaczył gość Czwórki. - Na szczęście teraz coraz częściej artyści korzystają z social mediów, na których dominują formaty wertykalne.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Kinomural (@kinomural)


Patronem wydarzenia jest Czwórka. Zachęcamy do zapoznania się z programem na stronie festiwalu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartek Bartos (dyrektor Kinomuralu)

Data emisji: 03.09.2023

Godzina emisji: 18.05

gV/wmkor

Czytaj także

Kinomural 2024 - tam, gdzie ściany ze sobą gadają. Wyjątkowe wydarzenie we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 13:38
Raz do roku wrocławskie ściany budynków zmieniają się w wielką plenerową galerię. Kinomural to medium, które powstaje z połączenia sztuki audiowizualnej z tkanką miejską. Co roku kilkadziesiąt artystek i artystów z całego świata pokazuje swoje prace na ścianach Wrocławia. Właśnie ruszył nabór prac do kolejnej odsłony wydarzenia. 
rozwiń zwiń