- "Dobre kreski" to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych.
- Cykl organizuje Muzeum Karykatury w Warszawie przy współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie.
- Do 14 kwietnia 2024 roku swoje prace prezentuje Katarzyna Klas a.k.a. kth.
Jaka jest idea cyklu "Dobre kreski"?
"Dobre kreski" to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, internecie i środowisku artystycznym.
- Dajemy szansę osobom, które nie doczekały się jeszcze autorskich wystaw, ale ich prace w pełni zasługują na uwagę odbiorców. To grono twórczyń i twórców wydających własne publikacje, aktywnie działających w sieci, ale jak dotąd z dala od galerii. Mimo że są rozpoznawalni i nagradzani na różnych konkursach - opowiada współkuratorka Zuzanna Berus.
- Chcemy też zmapować środowisko komiksowe i środowisko lustratorów oraz rysowników satyrycznych, którzy odkąd w Polsce przestały być wydawane czasopisma satyryczne, w ogóle nie potrafią się odnaleźć i żyją głównie w internecie - dodaje Michał Rzecznik. - Zależy nam, żeby przy okazji naszych wydarzeń wszyscy się poznali i zaczęli współpracować ze sobą. Po pierwszym sezonie jesteśmy przekonani, że to działa.
15:48 CZWÓRKA Stacja Kultura - komiks 12.04.2024.mp3 Współczesny polski komiks - jaki jest? (zdj. ilustracyjne)
Czy doczekamy się następcy "Szpilek"?
Na Zachodzie pisma satyryczne żyją i mają się świetnie. W Polsce ta tradycja umarła z końcem PRL-u. - Najpopularniejsze były "Szpilki", które żyły od międzywojnia do lat 90. XX wieku. To było czasopismo, w którym najlepsi rysownicy pracowali na etatach. Co dziś trudno jest sobie w ogóle wyobrazić - podkreśla kurator cyklu "Dobra kreska". - Dziś w naszym kraju czyta się przede wszystkim komiksy. Droga do polskich tytułów najczęściej jednak prowadzi przez komiksy Marvela. Tymczasem polskie środowisko komiksowe jest duże i różnorodne, niestety przebijają się tylko nieliczni.
Lengrenówka - przestrzeń dla komiksu
Wystawy powstają we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie i można je oglądać w Lengrenówce należącej do Muzeum Karykatury w Warszawie. - Lengrenówka mieści się w dawnym mieszkaniu i pracowni Zbigniewa Lengrena. Przygotowaliśmy ją jako przestrzeń dla ilustracji i komiksów. Działa od dwóch lat, a naszą misją jest przede wszystkim edukacja i organizowanie warsztatów z artystkami i artystami polskiego komiksu - wyjaśnia Zuzanna Berus.
Co pokaże Kasia Klas?
Właśnie ruszył drugi sezon wystaw. Teraz swoje prace prezentuje Katarzyna Klas aka kth - nagrodzona w 2023 roku Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier. - Kasia tworzy komiksy już od ośmiu lat, więc nie jest debiutantką. To jest wystawa przekrojowa, na której będzie można m.in. zobaczyć prace artystki z albumu, który zostanie dopiero wydany. Tak naprawdę jednak sami nie wiemy, czym Kasia nas zaskoczy, bo w cyklu "Dobre kreski" dajemy autorkom i autorom wolną rękę - podsumowują kuratorzy cyklu.
Zobacz także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Goście: Zuza Berus, Michał Rzecznik (kuratorzy cyklu wystaw "Dobre kreski" w Lengrenówce w Warszawie)
Data emisji: 12.04.2024
Godzina emisji: 10.15
kul/wmkor