Yarosław Shemet: opera jest dla każdego, kto jest na nią otwarty

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 21:00
Dziś opera nie jest wystawiana w strojach z epoki, a przenoszona do czasów współczesnych, bliższych nam, bardziej zrozumiałych - mówi Yaroslav Shemet, dyrygent, kierownik muzyczny opery "La Boheme". - To skłania nas do przemyśleń i podkreśla uniwersalny charakter spektaklu - dodaje i zaprasza do Opery Bałtyckiej na "La Boheme", której akcja rozegra się na granicy współczesności i cyberpunka. 
Yaroslav Shemet
Yaroslav ShemetFoto: Krzysztof Mystkowski/ KFP

Yaroslav Shemet to młody (urodzony w 1996 roku), odnoszący sukcesy dyrygentkierownik muzyczny opery "La Boheme". Doskonale wie, co dziś serwuje nam opera i jak może przyciągnąć młodego widza

- Kiedyś było nie do pomyślenia, że zobaczymy na sali dyrygenta, który jest przed trzydziestką, teraz idziemy do przodu i zdarza się to coraz częściej - mówi gość Alicji Michalskiej. - To wynika z wielu kwestii edukacyjnych i społecznych. Dziś dyrygent już nie jest "dyktatorem", nie terroryzuje zespołu krzykiem. Dziś budujemy współpracę. Dyrygent jest liderem, ale jest też członkiem mechanizmu, który działa dla wspólnego celu - dodaje. 


Posłuchaj
20:28 czwórka stacja kultura 18.11.2024 opera 18.12.mp3 O operze i tym, dla koga ona dziś jest opowiada Yaroslav Shemet (Stacja Kultura/Czwórka)

Opera - to nie jest nudne 

Bez wątpienia młody duch wkrada się do filharmonii i oper. - Myślę, że dziś opera jest dla każdego, kto jest na nią otwarty - ocenia dyrygent i przypomina niedawno prowadzone badania, które wykazały, że zaledwie 3-4 procent Polaków odwiedza opery i filharmonie. - Wydaje mi się, że wynika to przede wszystkim z obawy przed nieznanym, zamkniętym, luksusowym światem, bo takie często mamy wyobrażenia o operze. Niektórzy też uważają, że wyjście do opery jest nudne. Zachęcam do odwiedzin, by zobaczyć, że to wszystko wygląda zupełnie inaczej. 


Współcześni reżyserzy opery stawiają na nowoczesność, która lepiej trafia do widza. - Z roku na rok widzę, że publiczność się odmładza, choć wciąż większość widzów to osoby starsze - ocenia Yaroslav Shemet. - W Polsce jest mnóstwo festiwali, które trafiają do najmłodszych i młodych odbiorców - z orkiestrą prezentowana jest muzyka filmowa, muzyka z gier komputerowych - to przyciąga współczesnego widza. 


Lubimy jak sztuka, muzyka odpowiadają na to, co się wokół nas dzieje. Okazuje się, że opera może być niezwykle aktualna, bo od wieków najważniejsze w niej są uczucia. - To oczywiście zależy od tytułu, ale obecnie opera zwykle przenoszona jest z epoki do czasów współczesnych, albo bliższych nam, bardziej zrozumiałych - mówi gość Czwórki. - To pokazuje też bardzo uniwersalny charakter spektaklu. 

Cyganeria - dzieło święte

23 listopada w Operze Bałtyckiej w Gdańsku swoją premierę będzie miała "Cyganeria" Pucciniego ("La Boheme"). - To jednak z najczęściej wystawianych oper w historii. Ta opowieść, dla nas artystów, to dzieło święte, bo opowiada o nas, o artystach, o naszych przeżyciach - zdradza Yaroslav Shemet. - Reżyser, Romuald Wicza-Pokojski, też przeniósł ją do świata współczesnego. To będzie coś na pograniczu współczesności i cyberpunka. Będzie dużo neonów, a zamiast kawiarni pojawi się foodhall. 


"La Boheme" to jedna z najbardziej poruszających historii operowych. Ponadczasowa opowieść o grupie artystów, dla których wolność i autentyczność przeżyć stanowią najwyższą wartością. To także wzruszająca historia miłosna, wobec której trudno pozostać obojętnym.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Alicja Michalska

Gość: Yaroslav Shemet (dyrygent, kierownik muzyczny opery La Boheme)

Data emisji: 18.11.2024

Godzina emisji: 18.12

pj

Czytaj także

Koryfeusz Muzyki Polskiej. Jakub Józef Orliński po raz drugi osobowością roku?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 12:26
- To nie pomyłka, to szansa na szczęśliwą powtórkę. Jakub Józef Orliński rzeczywiście był już 5 lat temu laureatem tej nagrody. Nominowany w tej kategorii w dwóch kategoriach otrzymał ostatecznie Koryfeusza właśnie jako osobowość roku - przypomniała Magdalena Łoś, dziennikarka radiowej Dwójki. Nazwiska laureatów poznamy już 4 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Korelacje. Literaci narratorami filmów. Masłowska, Springer, Andrus opowiadają

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 13:28
Festiwal Korelacje to pierwszy w Polsce festiwal filmów z autorskimi narracjami. - Pomysł wyszedł ze świata audiodeskrypcji. Chcieliśmy sprawdzić, jak narrację do obrazu napisałaby osoba ze świata literackiego. Pierwsze wyzwanie podjęły Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało - mówi Piotr Krzykwa, dyrektor festiwalu Korelacje, wydarzenia, które odbywa się pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń