Reaktywacja galerii Witryna

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 14:49
– Jeszcze przez kilka dni w galerii można oglądać wystawę Michała Frydrycha zatytułowaną "Bluszcz", później w gablocie zagości ekspozycja Pawła Kruka – mówi Agnieszka Sural, współwłaścicielka niedawno ponownie otwartej Witryny.
Audio

Po dwuletniej przerwie wznowiła swoją działalność Witryna - najmniejsza galeria sztuki w Warszawie. W mieszczącej się na pl. Konstytucji przy skrzyżowaniu z ul. Koszykową gablocie o powierzchni sześciu metrów kwadratowych znów można zobaczyć dzieła wychodzące poza kanon i ramy sztuki współczesnej. O reaktywacji galerii opowiadała w Czwórce jej współwłaściciela Agnieszka Sural.

Jak przyznaje gość "Stacji Kultura", bardzo trudno było właścicielkom Witryny podjąć decyzję, czyje prace pokazane zostaną, jako pierwsze po uruchomieniu galerii. Wybór został podjęty w oparciu o pragnienie zachowania ciągłości projektów tam prezentowanych i padł na Marcela Króla, młodego artystę, z którym już wcześniej nawiązana została współpraca m. in. na Biennale w Bratysławie.

Jak wspomina Agnieszka Sural, na otwarcie galerii Marcel Król przeprowadził akcję zatytułowaną "Początek". – Polegała ona na próbie wysadzenia Witryny w powietrze. Na szczęście galeria przetrwała wybuch – żartuje gość Kasi Dydo i Kuby Kukli. Ponownemu otwarciu galerii towarzyszył koncert zespołu Paula i Karol.

Jeszcze przez kilka dni w galerii można oglądać wystawę Michała Frydrycha zatytułowaną "Bluszcz". – To bardzo ciekawa instalacja składająca się z ponad kilometra kabli ułożonych w niepokojące kompozycje – tłumaczy Agnieszka Sural. Natomiast od 14 maja w galerii przedstawiony zostanie projekt Pawła Kruka pt. "Próżności".

Jak tłumaczy gość "Stacji Kultura", działalność Witryny zawieszona została ze względu na konflikt z właścicielami lokalu. Agnieszka Sural i Julia Staniszewska, nie czekały jednak na wznowienie działalności galerii bezczynnie i postanowiły wykorzystać dany przez los czas na stworzenie publikacji o Witrynie. – W książce opisałyśmy naszą ponad półtoraroczną działalność: 15 projektów, 13 wystaw, 2 performance. Publikacja mówi również o tradycji wystawienniczej w oknach czy też innych nietypowych przestrzeniach wystawienniczych – wyjaśnia gość Czwórki.

Więcej w rozmowie Kasi Dydo i Kuby Kukli z Agnieszką Sural. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Bunt przeciwko władzy

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2011 09:51
Artysta, który akceptuje wszystko, co się wydarzyło przed nim ma małą szansę na spektakularną twórczość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka to czy sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 11:40
Obie tworzą zgrany duet. Ale Leonardo Da Vinci nie był jedyny! Współcześni artyści także intensywnie łączą te dwie sfery. Efekty możemy zobaczyć na Art & Science Meeting w gdańskiej Łaźni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anonimowy sponsor podarował uczelni "Sen" Picassa

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 10:29
Warunkiem darowizny jest sprzedaż dzieła wartego ponad 10 milionów euro na aukcji i przeznaczenie uzyskanych środków na badania naukowe.
rozwiń zwiń