Kultura

Anonimowy sponsor podarował uczelni "Sen" Picassa

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2011 10:29
Warunkiem darowizny jest sprzedaż dzieła wartego ponad 10 milionów euro na aukcji i przeznaczenie uzyskanych środków na badania naukowe.

Przedstawicielka domu aukcyjnego Christie's poinformowała, że aukcja odbędzie się 21 czerwca w Londynie. Rektor obdarowanego uniwersytetu ujawnił jedynie, że darczyńca, zastrzegający sobie anonimowość, pojawił się u niego osobiście i zadeklarował gotowość ponownego przyjazdu w celu notarialnego przekazania dzieła. Przedstawiciel uczelni dodał, że za pieniądze, uzyskane na aukcji, zostanie zbudowany nowy ośrodek badań nad otyłością, cukrzycą i chorobami serca.

Pablo

Darowany portret, zatytułowany "Sen", przedstawia Marie-Therese Walter, wieloletnią kochankę słynnego malarza. Poznali się w Paryżu w 1927 roku, kiedy Marie-Therese miała 17 lat, a artysta - 45. Jej namiętność i beztroska działały na Picassa inspirująco, czego efekty możemy dziś podziwiać na licznych obrazach, do których pozowała jako modelka.

W odróżnieniu od innych portretowanych kobiet, Maria była malowana zawsze z czułością. Na obrazie, podarowanym uniwersytetowi w Sydney, Picasso przedstawił ją w czerwonym fotelu. Dziewczyna ma zamknięte oczy, przechyloną  głowę i dłonie luźno splecione na udach. Sznur korali układa się swobodnie na linii ramion i dekoltu. Obraz utrzymany jest w ciepłej tonacji i miękkich, okrągłych liniach.

(mz)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Najdrożej sprzedane dzieło sztuki. Zobacz, za ile

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 07:20
Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nu au plateau de sculpteur" ("Nagość na płycie rzeźbiarza") - poinformował dom aukcyjny Christie's. To obecnie najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka to czy sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 11:40
Obie tworzą zgrany duet. Ale Leonardo Da Vinci nie był jedyny! Współcześni artyści także intensywnie łączą te dwie sfery. Efekty możemy zobaczyć na Art & Science Meeting w gdańskiej Łaźni.
rozwiń zwiń