Kultura

Nauka to czy sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 11:40
Obie tworzą zgrany duet. Ale Leonardo Da Vinci nie był jedyny! Współcześni artyści także intensywnie łączą te dwie sfery. Efekty możemy zobaczyć na Art & Science Meeting w gdańskiej Łaźni.
Audio
  • Prof. Ryszard Kluszczyński opowiada w Terenie Kultura o Art & Science Meeting

Art & Science Meeting to projekt długofalowy, zaplanowany na lata 2011-2016. Wydarzenia, które będą miały miejsce w najbliżyszych tygodniach, to tylko wstęp do całego projektu. A co przed nami? Cykl wystaw, konferencji i spotkań z artystami i naukowcami, udowadniających, że ten mariaż ma się świetnie.

Od połowy kwietnia w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia możemy uczestniczyć w pierwszym spotkaniu: wystawie niemieckiego duetu Monika Fleichmann - Wolfgang Strauss.  

Performing Data to sześć instalacji, prezentujących przegląd twórczości Fleichmann i Straussa: prace od Virtual reality (Home of the Brain) po Mixed Reality (Murmuring Fields), od Fluid Interface (Liquid Views) po Floating Interface (Medienfluss). Duet, zawsze korzystając z technologii cyfrowych i multimedialnych w swoich pracach, stara się zmierzyć z problemem wizualizacji danych. 

O co w tym wszystkim chodzi?

To, co jesteśmy w stanie zobaczyć, tworzy reprezentację świata. Współczesne cyfrowe technologie wizualizacji danych otwierają nasz świat na obszary, których tradycyjne media nie były nam w stanie dostarczyć. Bardzo często cyfrowe konstrukty zastępują obiekty rzeczywiste... – mówi prof. Ryszard Kluszczyński, kierownik Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego i kierownik artystyczny projektu.

Fleichman-Strauss zainicjowali praktykę artystyczną Media Arts Research Studies (MARS), którą kontynuują po dziś dzień, m.in. w projektach zrealizowanych dla kolektywu Art+Com w Berlinie (1987), w centrum badawczym GMD Forschungszentrum Informationstechnik (1997) oraz w Fraunhofer-Institut w Sankt Augustin (2001). Badają technologie komunikacji i informacji, a ich efekty wykorzystują w swojej sztuce - łączącej aktualną wiedzą naukową w zakresie percepcji i zmysłów z efektami audiowizualnymi, których doświadczają widzowie. W ten sposób nauka, technologia i sztuka przenikają się, aby pokazać nam, że niekoniecznie wszystko to, co widzimy, jest prawdą. Jak mówią Fleichmann i Strauss: media art to lustro świata.

Zapraszam,

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

Aby odsłuchać trójkowej audycji Teren Kultura, wystarczy kliknąć na dźwięk w ramce po prawej stronie tekstu.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wyłącz świadomość, twórz przypadkiem

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2011 14:39
Nazwisko największego wynalazcy: przypadek - mawiał Mark Twain. Jakie jest nazwisko największego artysty i czy najciekawsze dzieła sztuki powstają właśnie przypadkiem? Przeczytaj wywiad z kuratorem Stachem Szabłowskim.
rozwiń zwiń