Za życia nędzarze, po śmierci bogacze

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2011 15:34
Wielu artystów odeszło niedocenionych. Dopiero po śmierci okazywało się, że ludzie ci i ich twórczość stawiali się sławni. Zdarza się też, że gwiazdy nie dość, że odchodzą u szczytu swej popularności, to po ich śmierci okazuje się, że ich sława może wybuchnąć na nowo.
Audio
  • Za życia - nędzaże, po śmierci - bogacze - rozmowy w Czwórce

Fenomen artysty odkrywanego po śmierci zdarza się, gdy ten wyprzedza swoją epokę. Takie przypadki miały miejsce z reguły w przypadku literatów i malarzy. – Po pierwsze te dwie dziedziny sztuki nie wymagają dużych nakładów finansowych – tłumaczy Kamil Śmiałkowski, krytyk filmowy. – Po drugie są to "sporty indywidualne". Wszystkie pozostałe, takie jak kino, wymagają nie tylko pieniędzy, ale też dużej grupy ludzi, którzy będą uczestniczyć w produkcji dzieła.

Pierwszym i sztandarowym przykładem artysty, który popularność i laury zdobył dopiero po śmierci jest Vincent van Gogh. Malarz za życia nie cieszył się uznaniem. W ciągu 37 lat swojego życia van Gogh stworzył ponad 2000 różnego rodzaju dzieł. Cierpiał na zaburzenia psychiczne, różnego rodzaju napady lęku. Skończyło się to obcięciem ucha, a potem domniemanym samobójstwem.

Niedoceniony za życia był także Cyprian Kamil Norwid, poeta, który musiał dorabiać m. in. rysując, choc nie miał wykształcenia w tym kierunku. Żył i umarł w biedzie a kilkanaście lat po śmierci został odkryty.

Ed Wood, który został uznany za najgorszego reżysera i scenarzystę w historii, dalej pracował w branży filmowej. – Ale to był pasjonat – opowiada Śmniałkowski. – Człowiek, który bardzo chciał kręcić filmy. Miał mnóstwo pomysłów, ale nie miał pieniędzy, więc kręcił metodami najprostszymi, więc wycinał fragmenty z kronik filmowych i zarażał pasją indywidua żyjące w Hollywood.

Z biegiem lat filmy Wooda zyskały miano kultowych.

Więcej o artystach niedocenianych podczas swojego życia, a "kultowych" po smierci dowiesz się, słuchając rozmowy w "Stacji kultura".

(kd)



Czytaj także

Życie celebrytów wreszcie opisane na kartach powieści

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 10:00
Powieść "Gaga Warszawski Wilkołak" będąca czymś z pogranicza rozrywki i obserwacji obyczajowej opowiada o świecie współczesnych celebrytów. Bohaterkami tej książki są również żyjące obecnie gwiazdy - m.in. Doda i Edyta Górniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice gwiazd: obróbka zdjęć i streszczenia książek

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2011 12:45
Wszyscy chcemy być olśniewająco piękni, młodzi, zniewalająco seksowni - niczym gwiazdy z pierwszych stron kolorowych magazynów. Oto kilka porad jak poradzić sobie wirtualnie z niedoskonałościami urody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego nie chciałbyś zostać celebrytą?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 13:49
Celebryta to człowiek, do którego wszyscy podchodzą na ulicy, by prosić o autograf, albo zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Chciałbyś tak? Bycie celebrytą bywa męczące, a cena sławy - zbyt wysoka.
rozwiń zwiń