"Wstydliwe" pamiątki z wakacji na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 15:48
- Od kilku lat miałam marzenie żeby pokazać to, czego normalnie nie pokazujemy bo się tego wstydzimy – mówiła w Czwórce Joanna Wasilewska z Muzeum Azji i Pacyfiku, która zapraszała na nietypową wystawę turystycznych suwenirów.
Audio
  • Joanna Wasilewska o wystawie "Pamiątki z podróży na Wschód"

"Pamiątki z podróży na Wschód" to tytuł wystawy, na której zgromadzono artystyczne wyroby przemysłu pamiątkarskiego przywiezione przez podróżników z wycieczek na wschodnią półkulę. Dla muzealników obiekty te są na ogół spuścizną nieco kłopotliwą, a nierzadko nawet wstydliwą i skrywaną przed publicznością.

- Niektórzy w ogóle kwestionują słowo sztuka w tym turystycznym kontekście. Moim zdaniem rysuje się pewna granica pomiędzy zwyczajną "pamiątką z...", na przykład ciupagą z Zakopanego, czyli produkcją masową i seryjną, a bardziej wyrafinowanym pułapem sztuki turystycznej – mówiła w "Stacji kultura" Joanna Wasilewska. Kuratorka wystawy  ten "wyższy pułap" określała jako coś, co powstaje na miejscu, jest robione przez profesjonalnych lokalnych artystów i ma pewne cechy indywidualne. Taki walor posiadają eksponaty prezentowane w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku.

 - To są najczęściej dary, które przyszły do nas z dobrodziejstwem inwentarza. Mój ulubiony eksponat na wystawie to tancerka hawajska wycięta z lawy, z napisem "Welcome to Hawaii". Jest ona antytezą tego, co sobie wyobrażamy myśląc o hawajskiej tancerce, bo to powinno być coś ładnego i sexy, a ta figurka to najbardziej antyrzeźbiarskie dzieło jakie można sobie wyobrazić - opowiadała Wasilewska.

W ramach wystawy, która potrwa od 25 lutego do 8 maja, będzie można wysłuchać również opowieści związanych z prezentowanymi pamiątkami. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

Sumatra - kobiety rządzą, a mężczyźni opowiadają bajki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 12:26
Minangkabau - słowo, którym określa się lud zachodniej Sumatry, nieczęsto pojawia się na polskich językach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książka z buta, książka z kartonu i książka zero-jedynkowa

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 16:19
Niektóre są tak delikatne, że boimy się je wziąć do ręki. Niektóre da się przeczytać tylko raz. Wyobraźnia twórców książki artystycznej nie zna granic. Ich prace można teraz oglądać w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie w bloku może być fajne

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 17:27
Do takiego wniosku prowadzi projekt "Święci na blokowiskach” realizowany w Białymstoku. O jego szczegółach w audycji "Pod Lupą" opowiedziała pomysłodawczyni, Marta Jasińska.
rozwiń zwiń