Odkryj filozoficzną naturę wiązania sznurowadeł

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2012 14:07
- Na co dzień nie zastanawiamy się nad filozoficznością naszych czynności, Robert Rowland Smith udowadnia, że wszystko jest nią przeplecione – mówiła w Czwórce dr Joanna Ziółkowska, która w Czwórce opowiadała o książce "Śniadanie z Sokratesem”.
Audio
  • Joanna Ziółkowska o książce Śniadanie z Sokratesem

"Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu" to jeden ze światowych bestsellerów literatury popularnonaukowej, który w końcu doczekał się tłumaczenia na język polski. W książce tej filozof i publicysta Robert Rowland Smith udowadnia, że filozofowanie nie jest dla elitarnego klubu wybrańców.

- Początkowo do tej lektury podeszłam z dużą dozą krytycyzmu. Pomyślałam, że to jest kolejny poradnik z cyklu "jak żyć”, a za takimi nie przepadam. Na szczęście ta książka taka nie jest – mówiła w Czwórce Joanna Ziółkowska z magazynu "Orgia Myśli". - Po przeczytaniu kilku rozdziałów okazało się, że autor jest niezwykłym erudytą. Przeplata filozofię z psychologią. Podaje mnóstwo odniesień literackich, wplata w to świat popu. Czasami musiałam sięgnąć do Wikipedii, żeby dowiedzieć się, kim jest pani piosenkarka, którą Robert przytacza – opowiadał gość Kuby Kukli.

Zdaniem Ziółkowskiej po książkę Smitha warto sięgnąć przede wszystkim dlatego, że w przystępny i jasny sposób opowiada o trudnych i ważnych rzeczach.

- "Śniadanie z Sokratesem" adresowana jest nie do osób, które zgłębiają filozofie od wielu wielu lat, a raczej do tych, którzy pragną w obudzić w sobie refleksje do myślenia o życiu codziennym w innych kategoriach. Autor próbuje pokazać, że wszystkie nasze codzienne czynności czemuś służą - mówił gość "Stacji kultura".

Więcej na temat książki "Śniadanie z Sokratesem" dowiesz się słuchając nagrania audycji.

bch

Czytaj także

Logika według Polaków

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 12:36
Spotkanie z prof. Romanem Murawskim – autorem książki "Filozofia matematyki i logiki w Polsce międzywojennej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co zrobić z diabłem po śmierci Boga?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 09:31
- Wątek faustowski to jeden z najważniejszych nurtów europejskiej kultury – zaznaczył prof. Zbigniew Mikołejko. - Początków można się doszukiwać w średniowiecznej historii o Teofilu, potem mamy Marlowe'a, Goethego, Manna. Istnieją też Faustowie ukryci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda na filozofię, czyli szukanie odpowiedzi na pytanie: jak żyć?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 07:30
Filozofia to ćwiczenie mądrości, a mądrość jest sztuką praktyczną.
rozwiń zwiń