Wojna w oparach absurdu: Heller i Vonnegut

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:30
Ekipa Bibliocreatio stworzyła listę 50 książek, których czytanie to sama przyjemność i co tydzień w Czwórce namawia Was na lekturę kolejnych pozycji. W tej odsłonie Zosia Karaszewska i Sylwia Stano sprawdzają jak amerykańscy mistrzowie radzą sobie z okrucieństwem wojny i prezentują "Paragraf 22" Hellera oraz "Kocią kołyskę" Vonneguta.
Audio
  • "CzytoCzytamto": Heller i Vonnegut (Stacja Kultura/Czwórka)
kadr z filmu Paragraf 22
kadr z filmu "Paragraf 22"Foto: mat. prasowe

Rozbawia do łez, zmusza do myślenia i zaskakuje na każdej stronie - to najważniejsze zalety "Paragrafu 22" Josepha Hellera - jednej z najwybitniejszych powieści amerykańskich XX wieku, a zarazem nasłynniejszej powieści o wojnie.

- Autor powieści walczył jako bombardier, nic więc dziwnego, że akcję książki umieścił w jednostce amerykańskich bombardierów stacjonujących na jednej z wysp na Morzu Śródziemnym - mówi Sylwia Stano. - Ale tak naprawdę "Paragraf 22" nie opisuje wojennych działań tylko bezlitośnie obnaża absurd takich zmagań, a to wszystko w poetyce czarnego humoru.

Trzy lata po premierze "Paragrafu 22" ukazała się "Kocia kołyska" innego wybitnego pisarza amerykańskiego, Kurta Vonneguta. Narrator powieści, John (lub Jonah), zamierza napisać książkę o twórcy bomby atomowej, która wybuchła nad Hiroszimą. Zbiera do niej materiały wśród dawnych współpracowników konstruktora. Przepytuje także jego dzieci i trafia na ślad tajemniczej substancji, nad którą rzekomo pracowali Amerykanie, a znanej pod kryptonimem lód-9.

- Mamy tu do czynienia z pomieszaniem różnych gatunków literackich. Jest i science-fiction, i elementy satyry politycznej - wymienia Zosia Karaszewska. - To książka, od której zdecydowanie warto zacząć przygodę z twórczością Vonneguta. Ze względu na absurd, groteskę, czarny humor i surrealizm, czyli mieszankę wybuchową charakterystyczną dla tego pisarza.

Polecenia literackie w "Stacji Kultura" wydają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska, autorki cyklu "CzytoCzytamto". Nagranie z audycji dołączone jest do artykułu.

kul

Czytaj także

Jakub Ćwiek: "Dreszcz" kończy epokę "Kłamcy"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
Kocha rockandrolla i popkulturę, te zaś odwdzięczają mu się inspiracjami, dzięki którym powstają kolejne książki. Po "Chłopcach" Jakub Ćwiek funduje nam "Dreszcz" - pełną humoru i zwrotów akcji opowieść o podstarzałym miłośniku rocka z Katowic, którego nagle "ciepie piorun" i zmienia się życie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dojrzewanie w literaturze: Alice Munro i Tomek Tryzna

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 15:40
Pierwsza prawdziwie postmodernistyczna polska powieść oraz opowiadania mistrzyni małych form literackich to kolejne propozycje w naszym cyklu "CzytoCzytamto". Sprawdź dlaczego warto sięgnąć po "Pannę Nikt" Tomka Tryzny oraz "Za kogo ty się uważasz" Alice Munro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:40
Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i wyrabia cierpliwość. I nie chodzi tutaj o cudowne lekarstwo, tylko o czytanie, które ma dobroczynny wpływ na całe nasze życie.
rozwiń zwiń