Ekranizacje komedii Fredry. "Mierzenie się z legendą nie jest proste"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 13:00
Choć twórczość Aleksandra Fredry doczekała się już trzech ekranizacji w historii, najwięcej laurów zebrał Andrzej Wajda za przeniesienie na srebrny ekran "Zemsty". - To było najbardziej klasyczne podejście do Fredry - tłumaczy Wiktor Piątkowski z Bahama Films.
Audio
  • "Zemsta" i "Śluby panieńskie" na ekranach kin i "Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry" - materiał Katarzyny Węsierskiej (Stacja Kultura/Czwórka)
Kadr z filmu Zemsta, reż. Andrzej Wajda (2002)
Kadr z filmu "Zemsta", reż. Andrzej Wajda (2002)Foto: mat. prasowe

Twórczość Aleksandra Fredry podbija nie tylko serca widzów w teatrach w całej Polsce, ale także kinomaniaków, którzy jego dzieła na srebrnym ekranie mogli podziwiać dotychczas tylko trzy razy.  Pierwszy raz w roku 1956, gdy po raz pierwszy zekranizowano "Zemstę". Ponownie doszło do tego za sprawą reżysera Andrzeja Wajdy w 2002 roku. Trzecią komedią, której premiera odbyła się w kinie były "Śluby panieńskie", w reżyserii Filipa Bajona.

Zdaniem krytyków jednak nie wszystkie "podejścia" były udane. Ich serca zdobył właściwie tylko Wajda. – Może dlatego, że jego "Zemsta" to takie klasyczne podejście do Fredry – mówi Wiktor Piątkowski z Bahama Films. – Dzieło zostało w tym przypadku przełożone niemalże w formacie 1:1 na ekran, a Filip Bajon chciał chyba zekranizować "Śluby" w sposób bardziej nowoczesny. Zatrzymał się jednak w połowie drogi, bo nie jest ani tradycyjnie, a nie supernowatorsko. Być może ten brak spójności zaważył na tym, że recenzje były gorsze niż mogłyby być.

Zdaniem Piątkowskiego jednak tworzenie ekranizacji komedii Fredry to wymagające przedsięwzięcie. – Mierzymy się z wielkim dziełem i twórcą, którego wszyscy znają, mają jakieś odczucia. Mierzenie się z legendą nie jest proste.

Tymczasem już w sobotę, 7 września w największych miastach w Polsce, a także w kilkuset niewielkich miejscowościach na terenie kraju czytane będą utwory Aleksandra Fredry, w ramach akcji "Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry". W parkach, na ulicach, w restauracjach, zabrzmi m.in. "Zemsta".

Sercem akcji będzie Park Saski w Warszawie, gdzie impreza wystartuje o godz. 12.00. Znani aktorzy i dziennikarze przeczytają pięć utworów komediowych pisarza.

Czytaj więcej o akcji "Narodowe Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry" <<<

(kd)

Czytaj także

Aleksander Fredro zwierza się w "Trzy po trzy"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 14:30
Znany jest przede wszystkim jako komediopisarz, ale pisał też prozą. W pamiętniku "Trzy po trzy" zawarł wspomnienia ze swojej wojskowej młodości, które miały być pamiątką dla rodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Fredro w telewizji

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 10:00
W sześćdziesiąte urodziny Teatru Telewizji i sto dwudzieste Aleksandra Fredry, można było zobaczyć trzy jednoaktówki, w interpretacji trzech różnych reżyserów w trzech miastach w Polsce – Katowicach, Krakowie i Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fredro, Sienkiewicz i Mickiewicz czynią Polaków wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 14:00
- Tak naprawdę to sam prezydent Komorowski zdecydował, że w tym roku bohaterem "Narodowego Czytania" będzie hrabia Fredro - mówi Agnieszka Celeda. - W najbliższą sobotę zachęcamy do wspólnej lektury dzieł komediopisarza.
rozwiń zwiń