Kryminały to nie tylko literatura

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 09:00
Po 10 latach od pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału można śmiało powiedzieć, że impreza ta wpływa na literaturę gatunku w Polsce.
Audio
  • Ewa Wrona zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Kryminału (Czwórka/Stacja Kultura)
Kryminały to nie tylko literatura
Foto: Glow Images/East News

Już piąty raz we Wrocławiu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. - 10 lat temu w Polsce wydawano zaledwie kilka kryminałów rocznie. W tej chwili ta liczba przekracza setkę. Ruszyliśmy z kopyta - mówi Ewa Wrona, rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. - Podczas naszej imprezy staramy się, żeby kryminał nie tylko oznaczał literaturę, ale też wpływał na inne dziedziny.
W Wrocławiu podczas festiwalowych dni nie zabraknie konferencji bibliotekarzy, warsztatów literackich. Pierwszy raz w tym roku ruszają warsztaty pisania scenariuszy dla młodych ludzi.
Podczas 10. edycji imprezy zostanie wręczona Nagroda Wielkiego Kalibru, tym razem w formie statuetki. - To nagroda dla autorów powieści kryminalnych i sensacyjnych. W tym roku nominowanych jest 7 powieści: Wojciech Chmielarz "Podpalacz", Agnieszka Chodkowska-Gyurics, Tomasz Bochiński "Pan Whicher w Warszawie", Mariusz Czubaj "Zanim znowu zabiję", Piotr Głuchowski "Umarli tańczą", Marta Guzowska "Ofiara Polikseny", PM Nowak "Ani żadnej rzeczy" i Marcin Wroński "Skrzydlata trumna" - wymienia rzeczniczka.
Werdykt jury w składzie: Janina Paradowska, Marcin Baran, Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Marcin Maruta, prof. Zbigniew Mikołejko, Marcin Sendecki i Grzegorz Sowula poznamy w najbliższą sobotę (12 października).
Znamy natomiast tegorocznego laureata Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru. W tym roku to wyróżnienie powędruje w ręce Waltera Mosleya, amerykańskiego pisarza, który zasłynął cyklem powieści o czarnoskórym weteranie II wojny światowej.

Na festiwalu można będzie spotkać wielu gości z Polski i zagranicy, uczestniczyć w wykładach a także w poważnej naukowej sesji, która współorganizowana jest wraz z Uniwersytetem Wrocławskim.

Dla tych, którzy wolą lżejsze podejście do kryminału Zbrodnicze Siostrzyczki przygotowały mroczny spacer po mieście, ciekawie zapowiada się także kryminalna gra miejska.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka literatura
Czytaj także

Joël Dicker: zanim "Quebert" stał się hitem, chciałem zrezygnować z pisania

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:15
Ma 28 lat, Grand Prix Akademii Francuskiej, młodzieżową Nagrodą Goncourtów oraz 700-stronnicową powieść, która ukazała się w 30 krajach. Od września "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" Joëla Dickera dostępna jest także w polskiej wersji językowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzolubna Kinga Izdebska w "biurze kotów znalezionych"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 12:30
- Nas, zwierzolubnych, nie boli brutalność, ale obojętność wobec zwierząt. Obojętność sądów, które umarzają sprawy dotyczące schronisk, w których, w tajemniczych okolicznościach giną tysiące zwierząt - mówi Kinga Izdebska, autorka książki "Biuro kotów znalezionych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anne Goscinny ma tego samego ojca co Lucky Luke, Mikołajek oraz Asterix i Obelix

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 18:00
- Dla mnie ojciec to człowiek, który sprawił, że cała ziemia się śmiała. Jego nazwisko to synonim uśmiechu - mówi Anne Goscinny, córka znanego rysownika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Bator: Trzeba zrozumieć swoje pierwsze miejsce, żeby zrozumieć siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 19:00
Do finału XVII edycji nagrody Nike dotarła szczęśliwa siódemka polskich literatów. Wyróżniono książki różne. Od tych pełnych grozy, przez opowieści o Żydach, o przemocy seksualnej, aż po nowatorski komiks. Ale ostatecznie laureatką została Joanna Bator.
rozwiń zwiń