Kim Ki-duk egzekwuje dług, Paweł Pawlikowski opowiada o "Idzie"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2013 18:00
Pierwszy listopadowy weekend upłynie w kinach pod znakiem... "Idy" Pawła Pawlikowskiego i "Piety" Kim Ki-duka.
Audio
  • Krytyk filmowy, Łukasz Muszyński poleca filmowe premiery (Czwórki/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Ida, reż. Paweł Pawlikowski
Kadr z filmu "Ida", reż. Paweł PawlikowskiFoto: mat. prasowe

Złote Lwy w Gdyni, nagroda główna na Warsaw Film Festival, w tym samym dniu zwycięstwo na festiwalu w Londynie - najnowszy film twórcy "Lata miłości" idzie jak burza. "Ida" opowiada historię Anny, która przed złożeniem ślubów zakonnych, odwiedza swoją ciotkę. Obie kobiety ruszają w podróż, która pomoże im odkryć, kim naprawdę są.

- Akcja dzieje się w latach 60., a krewna dziewczyny okazuje się być sędzią stalinowskimi - mówi krytyk Łukasz Muszyński. - W tę rolę brawurowo wcieliła się Agata Kulesza i myślę, że jak na polskie kino jest to kreacja niespotykana. Aktorka stworzyła postać tragiczną, niejednoznaczną i na pewno nie na wskroś przeżartą złem. W miarę rozwoju akcji i odkrywania kolejnych tajemnic, sporo dowiadujemy się o jej przeszłości. Reżyser jej nie rozgrzesza, nie uniewinnia, ale stara się zrozumieć.

Paweł Pawlikowski urodził się w Warszawie, ale od 14 roku życia mieszka w Wielkiej Brytanii. Według wielu uznawany jest za jednego z najciekawszych brytyjskich reżyserów, głownie za sprawą świetnie przyjętego "Lata miłości" z 2004 roku.

1 listopada na ekrany kin studyjnych wchodzi "Pieta" Kim Ki-duka, film tak okrutny, jakiego dawno nie było.

- Z jednej strony to kino artystyczne, z drugiej takie, które pracuje na najniższych instynktach widza. Epatuje przemocą i brutalnością - opowiada gość "Stacji Kultura". - Głównym bohaterem jest pozbawiony skrupułów egzekutor długów, który nagle zmienia się, gdy w jego życiu pojawia się kobieta podająca się za jego matkę. Nie jestem pewien do końca co myśleć o tej produkcji, ale wiem, że "Pieta" ma swoich zwolenników.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino
Czytaj także

Tomasz Raczek: polscy widzowie coraz bardziej doceniają polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:00
Fani filmów czekają na to wydarzenie przez cały rok. Nie ma w tym nic dziwnego, bo toruński TOFIFEST to prawdziwe święto kina niepokornego. 11. edycja zbliża się ku końcowi, a wielki finał już w niedzielę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martin Šulik: filmowiec nie może zapomnieć o swoich korzeniach

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 08:00
Trzykrotny zwycięzca Cottbus IFF, zdobywca 5 nagród w Karlovych Varach, dwukrotnie czeskich Lwów i gość specjalny Tofifestu, Martin Šulik zdradził nam, że kocha kino za to, że pozwala ono konfrontować różne punkty widzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Machulski: "Seksmisja" rozjuszyła amerykańskie feministki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 10:00
Słowo "kultowy" odmieniane jest dziś przez wszystkie przypadki, ale ten film zasługuje na to określenie. W przyszłym roku minie 30 lat od premiery "Seksmisji" Juliusza Machulskiego.
rozwiń zwiń