Nikodem Pałasz skończył Uniwersytet Warszawski, pracował m.in. w administracji publicznej i w amerykańskich korporacjach, od pięciu lat działa na własną rękę i prowadzi firmę, zajmującą się marketingiem sportowym. Zdobyte w ten sposób doświadczenia połączył z literacką fikcją i tak oto powstała "Brudna gra", debiutancka powieść rozmówcy Kuby Kukli. - Na co dzień zarządzam karierami sportowców, buduje ich wizerunki, tworzę strategie marketingowe. To pozwoliło mi poczynić wiele obserwacji. Dzieki temu "Brudna gra" jest bardzo wiarygodna - opowiada autor. - Ale wszystkie opisane w książce postacie i sytuacje są wymyślone, więc raczej nie ma szans na to, żeby ktoś się w tej historii rozpoznał.
Punktem wyjścia dla "Brudnej gry" jest śmierć gwiazdy światowego sportu, Artura Malewicza, który wygrywa w mistrzowskim stylu ostatni turniej sezonu – World Championships w Londynie, a dzień później zostaje zamordowany w swoim ekskluzywnym mieszkaniu.
- Według mnie tenis najlepiej pokazuje to, na czym w dzisiejszych czasach opiera się sport - tłumaczy gość "Stacji Kultura". - Chodzi tutaj o wielkie pieniądze i sukces, za który sportowcy są gotowi zapłacić każdą cenę. Pojęcie "fair play" już dawno przestało się liczyć, natomiast obowiązującą normą jest to, że cel uświęca środki.
Powieść Pałasza zawiera w sobie intrygującą zagadkę, rozbudowaną, wielowątkową fabułę i precyzyjną analizę pracy policji. Soczysty język, dokładnie skonstruowane postaci oraz nadzwyczajna wrażliwość na szczegóły to cechy wyróżniające tę pozycję wśród kryminalnych debiutów. Recenzenci nie mają wątpliowści, że pierwszy polski kryminał dziejący się w świecie profesjonalnego sportu jest propozycją dla koneserów gatunku.
- Dla mnie "Brudna gra" to podręcznik dla sportowców, którzy chcą dowiedzieć się jak nie należy się zachowywać i w jaki sposób nie kierować swoją karierą - mówi Pałasz. - Mam nadzieję, że po lekturze tej książki kilka osób przejrzy na oczy i być może zmieni podejście do pewnych spraw czy zjawisk we współczesnym sporcie.
Książka ukaże się nakładem wydawnictwa MUZA 15 stycznia 2014 roku.
(kul)