Polska z jabłkami pojedzie do Mediolanu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 13:00
Polski Pawilon na Expo 2015 w Mediolanie będzie wyjątkowy. Gości zaprosimy do konstrukcji zbudowanej ze skrzynek na jabłka, w środku zaś przed ich oczami będzie rozpościerał się niekończący się sad - za projektem stoją architekci z pracowni 2pm.
Audio
  • Błażej Prośniewski opowiada o projekcie polskiego pawilonu, który będzie nas reprezentował na EXPO 2015 w Mediolanie (Czwórka/Stacja Kultura)
Polska z jabłkami pojedzie do Mediolanu
Foto: Glow Images/East News

W ostatnich latach Polska miała dużo szczęścia do architektów projektujących jej pawilony na imprezy międzynarodowe. Wystarczy choćby wymienić projekt Krzysztofa Ingardena i Jacka Ewy na EXPO w Aichi - inspirowany polską wikliną, czy projekt pracowni WWAA na EXPO w Szanghaju, który wyglądał jak wielka ludowa wycinanka. 
- Sam konkurs na polski pawilon jest bardzo niezwykły, gdyż jest konkursem na pawilon, który ma być symbolem, znakiem Polski przez czas targów - mówi przewodniczący jury Włodzimierz Mucha. - My szukaliśmy skojarzenia. Pawilon który został wybrany jest nie tylko odpowiedzią na nasze oczekiwania, ale też pięknym wyrazem plastycznym, który może zafunkcjonować jako bardzo ciekawy element tych targów.

źr.
źr. Glow Images/East News

Bezpośrednich inspiracji twórcom pawilonu dostarczyła skrzynka na jabłka. - Pomyśleliśmy, że skoro Mediolan jest stolicą mody, to z naszych skrzynek utkamy elewację, jak taki ładny szlachetny materiał - mówi Piotr Musiałowski z pracowni 2pm. - Stworzymy prostą bryłę. Magia zaś pojawi się, gdy wejdziemy do środka - oczom zwiedzających ukaże się tajemniczy sad, zwielokrotniony, niekończący się sad.
Tematem przewodnim targów jest "Żywienie planety, energia dla życia". Swój udział w targach zapowiedziało blisko 150 państw z całego świata. EXPO 2015 odbywać się będzie od 1 maja do 31 października 2015 rok.
(pj/kd)

Czytaj także

Umeå - stolica kultury, która dopiero zaczyna rozkwitać

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 17:00
- To jedno z miast, których nawet nie ma na niektórych mapach - mówi Michał Cessanis, sekretarz redakcji "National Geographic Traveler". - Nie jest łatwo tam dotrzeć, ale zdecydowanie warto.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie miasta jeszcze będą przepiękne

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 16:00
13 marca w warszawskim Barze Studio odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "Jeszcze będzie przepięknie!". - Jakość przestrzeni to jakość życia mieszkańców, to prosta współzależność - mówi architekt Krzysztof Chwalibóg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowo o architekturze

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 16:30
BETON Film Festival jest nowym festiwalem filmowym poświęconym architekturze. Porozmawiamy o nim w czwartkowej "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń