Miejscem akcji jest pewna kamienica na Śląsku, tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej. - Chciałem uchwycić klimat wielokulturowego Śląska, którego dzisiaj już nie ma - podkreśla Michał Rosa, któremu epoka przedwojenna jest szczególnie bliska. - Pomysł na ten film zrodził się po przeczytaniu historii o nowatorskim, bardzo popularnym, przedwojennym przewodniku po różnych miejscach Polski. Okazało się, że jego autor był sparaliżowany i nie mógł podróżować, a wszystkie miejsca sobie wyobraził - mówi reżyser, i zdradza, jak w "Szczęściu świata" buduje filmowe napięcie.
Grzegorz Palkowski "Szczęście świata" to bardzo zmysłowa i efemeryczna historia o tym, jak można obrzydzić miłość
W "Stacji Kultura" o filmie opowiada także dwójka jego aktorów - Grzegorz Palkowski oraz Karolina Gruszka, która wcieliła się w rolę zmysłowej Róży, obiektu pożądania i zazdrości innych bohaterów. - Róża ma dar dawania szczęścia innym, wchodzenia z nimi w głęboki kontakt - mówi aktorka. - Myślałam o tym, żeby stworzyć kobietę nie, której wszyscy pożądają, ale taką, która odczuwa wszystko bardzo intensywnie - zaznacza Karolina Gruszka.
U jej boku w "Szczęściu świata" zagrali Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza, Tomasz Borkowski, Dorota Segda, Przemysław Bluszcz i Andrzej Konopka. Czy ten nagrodzony w Gdyni obraz ma szansę stać się polską "Amelią"?
Zobacz zwiastun
Zapraszamy do wysłuchania nagrań rozmów ze "Stacji Kultura".
***
Tytuł audycji: "Stacja Kultura"
Prowadzi: Katarzyna Dydo
Gość: Grzegorz Palkowski (aktor)
Data emisji: 19.12.2016
Godzina emisji: 11.10
jsz/mz