Stare Miasto. Jak odbudowano serce Warszawy?
Praca nad dokumentowaniem przeszłości Warszawy za pomocą przedmiotów ewoluowała, a sympatycy tematu przekształcili swoją działalność w dobrze rozwijającą się instytucję. - W 1906 roku powstało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Członkowie Towarzystwa odnajdowali ryciny, obrazy, rysunki, ale także przedmioty codziennego użytku związane ze znanymi postaciami tj. srebrne solniczki, czy zastawy stołowe. Chodziło o to, żeby pokazać jak kiedyś żyło się w Warszawie i jak bardzo miasto się zmieniło - opowiadał gość Czwórki.
Tomasz Fudala Muzeum przypomina Tetris. Zszyte w labirynt pomieszczeń połączony ze sobą przejściami pomiędzy kamienicami, gdzie w niektórych miejscach zachowała się przedwojenna zabudowa
- Większość przedmiotów, które znajdują się w kolekcji nie są już w codziennym użytku. Na niektóre jak np. warszawskie platery patrzymy jak na egzotyczne okazy, ale w kolekcji znajdują się także takie przedmioty jak 150 kg portret króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, czy unikatowe rysunki m.in. studentów Politechniki Warszawskiej, które potem posłużyły jako wzór dla rekonstrukcji budynków po II WŚ - wyliczał kurator.
Co jeszcze będziemy mogli zobaczyć na wystawie "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji"? Do kogo należały i jakie historie kryją się za przedmiotami zgromadzonymi w Muzeum Warszawy? Zapraszamy na wysłuchanie rozmowy z gościem Czwórki.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Goście: Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator wystawy "Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji"
Prowadzi: Kasia Dydo
Data emisji: 5.01.2018
Godzina emisji: 10.15
ac