"Obcy w domu". Wystawa wokół Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:00
W 50. rocznicę antysemickiej kampanii propagandowej 1968 roku opowiadamy o wystawie "Obcy w domu" w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. 
Audio
  • Justyna Koszarska-Szulc o wystawie "Obcy w domu" w muzeum Polin (Stacja kultura/Czwórka)
Wiec poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. Robotnicy potępiali protesty studentów i tzw. syjonistów
Wiec poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. Robotnicy potępiali protesty studentów i tzw. syjonistówFoto: PAP/Stanisław Gawliński

Tym razem warszawskie muzeum Polin w 50. rocznicę wydarzenia postanowiło zorganizować wystawę, która przybliża historię antysemickiej kampanii propagandowej, w wyniku której 13 tys. osób uznanych za "obce" zmuszonych zostało do opuszczenia Polski. Kuratorka wystawy Justyna Koszarska-Szulc przyznaje, że powodem, dla którego powstała było upamiętnienie i przypomnienie wydarzeń z tamtego okresu. - Pamięć o Marcu '68 jest rozszczepiona. Z jednej strony jest to miesiąc wspominany jako jeden z przełomowych w dążeniu do obalenia w Polsce komunizmu. Ta pamięć jest ugruntowana. Zadbali o to sami działacze Solidarności, którzy czują się spadkobiercami wydarzeń marcowych. Z drugiej strony mamy pamięć żydowską, która Marzec '68 zapamiętała jako historię wygnania - opowiadała kuratorka.

Chcieliśmy pokazać kontekst sytuacji ekonomicznej, społecznej i kulturowej, zdefiniować "ducha czasu" roku 1968 Justyna Koszarska-Szulc 

- Okazało się, że te dwie pamięci nie zawsze są ze sobą zbieżne. Dużym wyzwaniem dla nas, tworzących scenariusz wystawy, było ich połączenie, dzięki któremu miałyśmy okazję przedstawić różne spojrzenia na wydarzenia z tamtego okresu - tłumaczyła w rozmowie z Katarzyną Dydo.

Czy kuratorkom udało się stworzyć obiektywny i całościowy obraz wydarzeń marcowych? Jak na wystawę reagują osoby będące świadkami akcji propagandowych z lat 60. XX wieku? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Justyna Koszarska-Szulc (kuratorka wystawy)

Data emisji: 16.03.2018

Godzina emisji: 11.40

ac/kul


Czytaj także

Przystanek Niepodległość. Wejdź do gry i odszukaj wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 13:00
Muzeum Historii Polski w Warszawie zaprasza młodzież i dzieci do nietypowego świętowania 99. rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach Przystanku Niepodległość odbędą się gry miejskie, będzie też można obejrzeć wystawę poświęconą Kościuszce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eufemia. Legenda warszawskiego ASP stanie się galerią sztuki

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 14:53
Eufemia to lokal, który znajduje się w budynku rektoratu ASP. Od początku jego przestrzeń współtworzona z udziałem studentów. Miejsce, które do niedawna było kultowym warszawskim klubem właśnie przeszło metamorfozę i stało się galerią sztuki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elementarz sportów zimowych na wystawie "Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 14:37
Drewniane narty, banbusowe kijki, łyżwy ze zbitej zwierzęcej skóry. Wymienione przedmioty to eksponaty, które znajdują się na nowej wystawie Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bagaż osobisty". Wystawa o bólu, strachu i ucieczce

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 14:10
W 50. rocznicę Marca '68 Dom Spotkań z Historią prezentuje wystawę "Bagaż osobisty. Po Marcu". - To opowieść o grupie dwudziestolatków, którzy na skutek antysemickiej nagonki zostali pozbawieni ojczyzny - mówi autorka wystawy Agata Tuszyńska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła Europy: toster zemsty i auto z bogatym wnętrzem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 12:30
- Ręczne szkice modeli marki, wywiady z designerami, plakaty, projekty i oczywiście same samochody - to wszystko zobaczymy na wystawie "Ferrari: Under The Skin" w Design Museum w Londynie - opowiada Dominika Klimek i zaprasza na spacer po najciekawszych galeriach w Europie. 
rozwiń zwiń