- Mało kto zdaje sobie sprawę, że najpiękniejszy fragment Drogi mlecznej, który wygląda obłędnie, jasny przecinany ciemnymi pyłowymi obłokami, jest widoczny wiosną, nisko nad południowym horyzontem - zachwala gość Kasi Dydo. - W Polsce trudno o dobre miejsce do obserwacji tego zjawiska. Najlepiej je widać w Bieszczadach, tam jest mało obiektów mogących generować tzw. świetlistą łunę, więc obserwacja tego zjawiska jest ułatwiona - dodaje.
"Gdzie niebo mieni się czerwienią". Powieść przepełniona magią
Fotografowanie nieba nie jest łatwym zajęciem. - W astrofotografii bijemy się o każdy foton - mówi specjalista. Bezsprzecznie przydaje się do tego znajomość nieba, ale też odpowiedni, wcale nie specjalistyczny, sprzęt. - Telefonem ciężko zrobić piękne zdjęcie nieba, ale da się - mówi Karol Wójcicki. - Stawiamy na jak najdłuższy czas ekspozycji, możliwie najbardziej otwartą przesłonę, czułość ISO nie za wysoka, odpowiednio zbalansowana - dodaje.
Dlaczego odległość obiektu nie ma w astrofotografii znaczenia? Czy zdjęcia Karola Wójcickiego są podrasowane? Czego jeszcze powinniśmy szukać na majowym niebie? Jak je obserwować, kiedy kupić w tym celu lornetkę, a kiedy teleskop? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Karol Wójcicki (popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, wielbiciel Islandii, autor strony "Z głowa w gwiazdach", juror Czwórkowego plebiscytu "Nieprzeciętni")
Data emisji: 7.05.2018
Godzina emisji: 10.15
pj/kd