Polskie Radio
Section05
Karol Wójcicki

Białe noce w Skandynawii. Opowieść o niezwykłych zjawiskach na Północy

W Skandynawii trwają białe noce. Ten szczególny czas przyciąga turystów, a wielu z nich wybiera Lofoty - norweski archipelag położony za kołem podbiegunowym, gdzie dzień polarny zaczął się już pod koniec maja. Zjeżdżają tam między innymi łowcy zórz, których pasją jest dokumentowanie niezwykłych zjawisk na skandynawskim niebie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Martyna Matwiejuk Norwegia Skandynawia podróże zorza polarna Ilona Wiśniewska Anna Jeżowska biegun Północny

Co czeka nas w 2024 roku na niebie? Karol Wójcicki: hitem będzie całkowite zaćmienie Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne 8 kwietnia. Będzie je można obserwować z obszaru Meksyku i Stanów Zjednoczonych. - To będzie wielkie święto, wielka frajda. Wiem już, że masa ludzi z Polski szykuje się do wyjazdu - powiedział w radiowej Jedynce Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy z portalu "Z głową w gwiazdach".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek astronomia słońce księżyc gwiazdy

Magia nocnego nieba i czar Skandynawii. Gościem Trójki był Karol Wójcicki

Zapierające dech forty, zorze polarne i urocze miasteczka składające się z czerwonych, drewnianych domków. Skandynawia to kraina niezwykła, którą warto odwiedzić i poznać. Dlaczego czasami ciągnie nas do miejsc znajdujących się niemal na skraju świata? Co nas w nich zachwyca? Gościem "Zagadkowej niedzieli" był podróżnik i popularyzator nauki Karol Wójcicki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Skandynawia zorza polarna NAUKA astronomia Norwegia podróże Kasia Stoparczyk

Kolorowe światła na nocnym niebie. Zagadkowe zorze polarne

Zjawisko świetlne obserwowane w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dwubiegunowym – tak brzmi encyklopedyczna definicja zorzy polanej. Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, ma jednak swoje własne wyjaśnienie. – Zorza polarna to kolorowe światła wijące się jak gwiezdny wąż. Zachowuje się trochę jak fajerwerki! – tłumaczył gość "Zagadkowej niedzieli".
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA Kasia Stoparczyk dzieci kosmos NAUKA

"W astrofotografii bijemy się o każdy foton"

- Majowy czas jest znakomity do oglądania Drogi mlecznej w Polsce. To najlepszy czas - mówi Karol Wojcicki, popularyzator nauki. - Droga mleczna to jest nasza galaktyka, w której mieszkamy. Skupisko setek miliardów gwiazd. Kojarzymy ją głównie z latem, jasną wstęgą ciągnącą się przez niebo - dodaje. A jak ją pięknie fotografować?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo aparat aparat fotograficzny przyroda natura zorza polarna niebo hobby NAUKA

Obalamy mity dotyczące zmiany czasu

Zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z pociągami, kiedy następuje zmiana czasu? Albo czy ma ona wpływ na nasze zdrowie? Wokół przestawiania zegarków narosło już wiele mitów i legend. O ich weryfikację poprosiliśmy przedstawicielkę PKP Intercity oraz popularyzatora nauki, który przy okazji wytłumaczył nam, skąd właściwie wziął się pomysł przestawiania zegarków dwa razy w ciągu roku.
Zobacz więcej na temat:  zmiana czasu PKP Intercity PKP TYLKO U NAS