- Jeśli mowa o wątku politycznym, to jest to dużo bardziej smutna historia - wspomina gość Kasi Dydo. - Wtedy miał miejsce zamach w moskiewskim metrze, a mój przyjaciel spóźnił się dokładnie na ten pociąg, który wybuchł. Miało to na nas duży emocjonalny wpływ - dodaje.
Natalia Gawrońska-Kuntić jest doskonałą obserwatorką świata z dużym poczuciem humoru. Książki swej jednak nie pisała by zyskać poklask. - Nie miałam przekonania, że umiem pisać książkę, pisałam ja dla siebie - przyznaje w Czwórce. - Myślę, że tak artysta powinien do tego podchodzić, bo tylko w ten sposób wyraża siebie - dodaje.
"Porwanie na planecie Z" opowiada o tym, jak trzynaście osób zostaje zakładnikami bezwzględnych terrorystów z innego plemienia. Wśród uwięzionych są politycy, celebryci, turyści i zwariowane studentki. Wydarzenia relacjonują cyniczni do bólu dziennikarze, według wskazówek ze strony rządowej. - To uniwersum oparte mniej więcej na naszym świecie realnym - mówi autorka. - Odpowiednikiem Planety Z może być Rosja, Planeta X to Europa Środkowa, niekoniecznie Polska, ale Czechy czy Białoruś - dodaje.
A jakie są postaci wykreowane przez Natalię Gawrońską-Kuntić? Czy dotykają ich kompleksy i traumy? Czemu powieść nazywana jest książką dla osób pełnoletnich? Jaki efekt chciała uzyskać autorka? Co ta książka ma wspólnego z muzyką? I o czym będą mówiły dwa kolejne tomy zaplanowanej trylogii? O tym m.in. w rozmowie ze "Stacji Kultura".
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Natalia Gawrońska-Kuntić (autorka książki "Porwanie na planecie Z", autorka bloga "Kawa i awangarda")
Data emisji: 29.10.2018
Godzina emisji: 11.16
pj/ac