Głównym założeniem wystawy jest skonfrontowanie wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki na progu niepodległości. - Pokazujemy na wystawie 300 prac, które obrazują rzeczy chyba bardzo mało znane Polakom - opowiada gość Kasi Dydo. - Wszystkie okoliczności, które towarzyszyły dochodzeniu do niepodległości, czas Wielkiej Wojny, wielkich wzruszeń, wielkiego upadku ducha, chaosu, strachu, przemocy, zwycięstwa. W tym kłębowisku zdarzeń i emocji pojawienie się nowej sztuki, która już jest sztuką nowego polskiego państwa, sztuką z nową estetyką, którą kształtują bardzo różne środowiska artystyczne - dodaje.
Polska droga o niepodległości, to coś co jest w programie nauczania historii każdej szkoły. Jednak chyba nigdy te wydarzenia nie były opowiadane sztuką. - W tamtych czasach była sztuka tradycyjna, ale nie tylko. Ogromnym nieszczęściom, które dotknęły przede wszystkim ludność cywilną, towarzyszyło mnóstwo wyobrażeń klasycznych - piet, lamentów. Z drugiej strony pojawiła się taka, która towarzyszyła wysiłkowi zbrojnemu, zwłaszcza legionów - klasyczne batalistyczne przedstawienia, ale są też wstrząsające reportaże rysowane, pokazujące przemoc wobec ludności cywilnej - dodaje. - Dodatkowo pojawia się też sztuka, która poszukuje nowych środków wyrazu na skutek niesamowitego doświadczenia technologicznego, cywilizacyjnego, przemocowego jakim była Wielka Wojna - wyjaśnia.
Twórcy wystawy pragną by każdy wyszedł z wystawy z własnym obrazem drogi do niepodległości. Ekspozycja bazuje na niejednoznacznościach, niesie silny ładunek emocji, pokazuje różne stanowiska wobec niepodległości, zadaje pytania.
Jakie współczesne prace wchodzą w skład wystawy? Jakie kontrowersje już wywołują? Czym jest wolność i niepodległość w pracach artystów ekspozycji? Co z wystawą mają wspólnego zdjęcia typu "selfi"? Co znalazło się w programie towarzyszącym? O tym m.in. w rozmowie z audycji "Stacja Kultura".
Wystawę można oglądać do 17 marca.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Piotr Rypson (pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie)
Data emisji: 2.11.2018
Godzina emisji: 10.16
pj/ac