Orszak Trzech Króli. Tradycja, która wynika z potrzeby spotkań

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 13:21
Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami łącznie kilkuset miejscowości w Polsce i poza nią. Wydarzenie w 2020 roku odbywa się pod hasłem "Cuda cuda ogłaszają".
Audio
  • Orszak Trzech Króli - historia i tradycja tego wydarzenia (Stacja Kultura/Czwórka)
Uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Warszawie.
Uczestnicy Orszaku Trzech Króli w Warszawie.Foto: Łukasz Kowalski/IAR

6 stycznia Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną tradycyjnie Świętem Trzech Króli. Z tej okazji ulicami polskich, i nie tylko, miast przemaszerują barwne pochody. - To impreza, która objęła niemal całą Polskę, ale nie tylko. Można powiedzieć, że orszak jest czymś, co właściwie podbija już świat - mówiła w Czwórce Jolanta Stachacz, rzecznik prasowa fundacji Orszak Trzech Króli.

Jak podkreślała, tradycja orszaków związana jest ściśle z tradycją… kolędowania w Polsce. - Orszak zwrócił nam to kolędowanie - mówiła rozmówczyni Kasi Dydo. - Ta tradycja troszkę zanikła, kiedyś w okolicach świąt śpiewało się więcej niż dziś. Z tego wynika potrzeba organizowania i brania udziału w orszakach - chodzi o to, by spotkać się z rodziną i znajomymi - tłumaczyła Jolanta Stachacz.  

Historia jasełek organizowanych przez fundację Orszak Trzech Króli rozpoczęła się w jednej ze stołecznych szkół. Co sprawiło, że z roku na rok chętnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu jest coraz więcej? I co dokładnie będzie działo się podczas tegorocznych uroczystości? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jolanta Stachacz (rzecznik prasowa fundacji Orszak Trzech Króli)

Data emisji: 6.01.2020

Godzina emisji: 10.17

kd