Sposób pracy dużo mówi o motywacjach, o tym, w jaki sposób radzimy sobie z presją, także o tym, w jaki sposób odpoczywamy Agata Napiórska
Kilkudziesięciu utalentowanych polskich twórców w rozmowie z Agatą Napiórską opowiada o zwyczajach, które towarzyszą "przekształcaniu pomysłu w dzieło sztuki". Tym razem wśród rozmówców znaleźli się nie tylko pisarze, ale także artyści, muzycy i kucharze.
- Wiele można dowiedzieć się o człowieku, obserwując to, w jaki sposób pracuje - mówiła autorka rozmów z artystami, Agata Napiórska. - Praca zajmuje większą część dobry. Oczywiście idealnie byłoby zachować work-life balance, ale wiemy, że w życiu codziennym tak nie jest. Tym bardziej dotyczy to ludzi tzw. wolnych zawodów. To, jak pracujemy, przekłada się na to, w jaki sposób żyjemy.
Książka obala mit twórcy-freelancera, który pracuje dwie godziny dziennie, popijając latte. Niektórzy moi rozmówcy przyznawali, że ich praca trwa niemal całą dobę Agata Napiórska
- To książka o ustalaniu granic. Praca na własny rachunek wymaga określenia jak dużo i intensywnie musimy pracować. Nikt poza nami tego nie kontroluje. Przyglądałam się, w jaki sposób twórcy ten czas organizują - tłumaczyła.
Jakie rytuały towarzyszą pracy twórczej Moniki Brodki, Agaty Bogackiej, Katarzyny Kozyry czy Zygmunta Miłoszewskiego? Kto z nich nie pracuje przez cały czas, komu najlepiej pracuje się przy kuchennym stole? Czy jest się w stanie stworzyć fabułę książki przed telewizorem i czy ktokolwiek robi jeszcze odręczne notatki? Więcej na ten temat w rozmowie z autorką książki.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Agata Napiórska (pisarka, autorka "Jak oni pracują I i II")
Data emisji: 5.11.2019
Godzina emisji: 10.15
ac