Co słychać w świecie filmu? Szykują się wielkie powroty
Opowieść "Ramy" to serial podający nam zupełnie nowe perspektywy: perspektywę społeczności muzułmańskiej, która uważa, że życie jest testem moralnym, a także perspektywę pokolenia millenialsów, którzy uważają, że życie nie ma żadnych konsekwencji.
Posłuchaj
19:32 czwórka stacja kultura 23.07.2020 seriale.mp3 Kaja Klimek poleca seriale (Stacja Kultura/Czwórka)
- To serial o Ramy'm Hassanie, którego gra Ramy Youssuf, sam twórca tej opowieści - mówi Kaja Klimek, krytyczka. - Serial jest fenomenalny - dla mnie od pierwszego odcinka jest to absolutny magnes. Ramy Youssuf jest standuperem, dzięki czemu serial ma lekkość, zgrabność i subtelność. Opowiada historię Ramy'ego Hassana, młodego Amerykanina, egipskiego pochodzenia, który z jednej strony chce żyć w zgodzie z zasadami islamu, a z drugiej żyć w New Jersey, imprezując, spotykając się z dziewczynami, uprawiając seks przedmałżeński. Te rzeczy się ze sobą nie kleją. Zasady rządzące życiem, które proponuje mu jego kultura są zupełnie inne niż te, które proponuje mu bycie młodym człowiekiem w nike'ach, praca w start-upie, koleżanki i koledzy z różnych kultur. Cały czas są napięcia i tarcia - dodaje.
Zdaniem Kai Klimek, to co w tym serialu najcenniejsze i najfajniejsze to to, jak on kwestionuje i podważa wizerunek Arabów, muzułmanów w kontekście popkultury.
Popkultura przyzwyczaiła nas do tego, że muzułmanie są pokazywani jako antagoniści, przeciwnicy, terroryści, ci którzy chcą nas napaść. W serialu "Ramy" jest zupełnie inna sytuacja Kaja Klimek
Gość Kasi Dydo podkreśla, jak bardzo ten serial oswaja spojrzenie na inną kulturę.
Hulu/Ramy: Series Trailer (Official) • A Hulu Original
"Serach Party" - serial jak lustro dla "millennialsów"
Najnowsze wiadomości w serialowym świecie mówią, że powstanie remake szwedzkiego serialu z 1973 roku. W rolach głównych mają wystąpić Michel Williams i Oscar Isak. Niemal 50 lat temu Ingmar Bergman dla szwedzkiej telewizji napisał i wyreżyserował miniserial "Sceny z życia małżeńskiego" z udziałem Liv Ullmann i Erlanda Josephsona.
- Scenariuszem i reżyserią nadchodzącego serialu zajmie się izraelski twórca, Hagai Levi. Jest on m.in. autorem historii w "The Affair" - zauważa Kaja Klimek. - Serial Bergmana pokazuje jak ważna jest komunikacja, dialog, rozmowa w relacji, ale też to, że nie zawsze wszystko da się powiedzieć i trzeba spotkać się w pół drogi.
Zupełnie inną propozycją jest serial "Przeklęta", który jest kolejną opowieścią, która próbuje zapełnić niszę po "Grze o tron". To serial oparty na opowieści young adult. Próba opowiedzenia na nowo historii króla Artura. Kaja Klimek przyznaje, że obejrzała jedynie jeden odcinek, który bardzo ją zniechęcił. - Twórcy próbowali wszystko tu pokazać, dla mnie to za dużo, to mnie zniechęciło - zdradza. - Mimo że ten serial wymyślił król komiksu, Frank Miller, to ja już do niego nie wrócę, wolę oglądać coś innego - dodaje.
Netfix Polska/PRZEKLĘTA (Katherine Langford) | Nowy zwiastun | Netflix
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kaja Klimek
Data emisji: 23.07.2020
Godzina emisji: 10.17
pj