Gdynia opowiedziana wystawą i historiami mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 13:55
Radmor, Jerzy Kaniewski, a przede wszystkim Gdynia to tematy aktualnie "opowiadane" przez autorów wystaw w Muzeum Miasta Gdyni, jednej z miejskich placówek, która w pandemii przygotowana jest na każdą zmianę. 
Gdańsk, nabrzeże Motławy
Gdańsk, nabrzeże Motławy Foto: pixabay.com

mapa turystka turysta podróż shutterstock 1200.jpg

Historia miast w ich nazwach. Skąd Dworzyska, Pupki i Sucha Psina?

- Dziś prowadzenie instytucji kulturalnej to sztuka zarządzania zmianą - mówi Karin Moder, dyrektor Muzeum Miasta Gdyni. - Paradoksalnie zmiana to jest to, co się nie zmienia. Ona nam towarzyszy. To, co nam zostaje to się do niej dostosować. To staramy się robić przygotowując naszą ofertę dla odbiorców - dodaje. 


Posłuchaj
11:11 czwórka stacja kultura 09.03.2021.mp3 O atrakcjach Muzeum Miasta Gdyni opowiada Karin Moder, dyrektor placówki (Stacja Kultura/Czwórka)

 

W Muzeum Miasta Gdyni obowiązujące założenie brzmi: muzeum to ludzie. - Poza naszą misją, związkiem z miastem, wychodzimy z tego założenia - mówi gość Czwórki. - Dziś musimy robić wszystko by sprostać zadaniu, które tak poważnie komplikuje nam pandemia. Do soboty cieszymy się, że możemy przyjmować gości w obiekcie, od 13 marca nasze województwo wchodzi w kolejny lockdown - dodaje. 

Stała, ale otwarta

"Gdynia - dzieło otwarte" to główna ekspozycja placówki. Karin Moder zdradza, że to dzieło w procesie, które pokazuje nie tylko proces rozwoju miasta, ale i samej wystawy. - Chcielibyśmy zaprosić mieszkańców do rozmowy, udziału w dyskusji na temat tej wystawy. Chcemy przygotowywać ich do odbioru wybranych zagadnień, ale i zapytać: co rozwinąć, co pogłębić, jakie watki dodać, a jakie zlikwidować - wymienia. - Sam tytuł tej wystawy to zaproszenie do pracy nad nią - dodaje. 

Muzeum Miasta Gdyni/Janusz Kaniewski. Polskie Projekty Polscy Projektanci - wernisaż wystawy (18.09.2020 r.)

Ekspozycja stała zajmuje tylko cześć przestrzeni muzealnych. W pozostałych znajdziemy też wystawę prac Janusza Kaniewskiego, polskiego projektanta, genialnego człowieka, autora wielu świetnych projektów. - Te prace pokazujemy w ramach cyklu "Polskie projekty, polscy projektanci" - komentuje gość Kasi Dydo. - Kolejna ekspozycja to "Legenda Radmoru", opowieść o firmie, która działa już 70 lat, wciąż istnieje. To oni przygotowywali sprzęt nawigacyjny na statki. To obraz tego, jak świetny mieliśmy design przemysłowy - podkreśla. 

Muzeum Miasta Gdyni/Wirtualne oprowadzanie po wystawie "Legenda Radmoru" w Muzeum Miasta Gdyni


Niezwykle ciekawymi zbiorami są też relacje gdynian i gdynianek o historii i dziejach ich miasta. - To część ekspozycji o nazwie "Gdynia opowiedziana" - to zapis opowieści gdynian, często wiekowych ludzi, którzy byli świadkami historii tego miasta - mówi dyrektor Muzeum. - To materiał podzielony dekadami, od powstania miast niemal po współczesność, ilustrowany fotografiami z domowych archiwów. To niezwykle emocjonalne opowieści, a w taki sposób opowiedziana historia dużo lepiej i mocniej zapadnie nam w pamięć - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Karin Moder (Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni)

Data emisji: 09.03.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Czytaj także

"Dziedzictwo". Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie z "konstelacją gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:20
Muzeum POLIN rozpoczyna nowy program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zmieniali oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki - w pełnych niepewności wiekach XIX i XX. - "Dziedzictwo" kontynuuje wątki poruszone na naszej stałej wystawie, ale filtruje je przez 26 niezwykłych życiorysów i jednostkowych historii - opowiada Joanna Fikus z POLIN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowe galerie w sieci. Wystawy, które warto zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 12:00
W czasach pandemii oknem na świat sztuki jest komputer i internet, który pozwala przenieść się do dowolnego muzeum czy galerii na świecie, bez ruszania się z wygodnej kanapy.
rozwiń zwiń