Fizyczny akt mieszania olejów, nakładania koloru na płótno, formowania i deformowania człowieczeństwa, daje mi szansę na zrozumienie chaosu moich emocji Alias Trade
Feeria barw Alias Trate'a
Alias Trate Gallery znajduje się w Londynie, ale działa wirtualnie. Stworzył ją awangardowy kanadyjski artysta Alias Trate na czas pandemii, oferując w ten sposób możliwość doświadczania jego dorobku w jego przestrzeni. - Alias Trate to pseudonim, który odnosi się do ludzkich cech, które maluje. W procesie twórczym nie wykonuje rysunków przygotowawczych, bo woli stać przed płótnami i malować je intuicyjnie - opowiada dziennikarka Adrianna Janiszewska. - Alias wykorzystuje oszałamiające palety kolorów, maluje nimi zawiłe, geometryczne wzory i płynne pod względem płci figury. Sam przygotowuje farby i wzmacnia je olejem z orzecha, krokosza barwierskiego i lnu, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Kanadzie, Meksyku, Francji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Wielkiej Brytanii.
10:48 CZWÓRKA Stacja Kultura - wystawy 24.03.2021.mp3 Galerie dookoła świata. Wystawy online poleca Adrianna Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)
Kolorowanki w MoMA
Wassily Kandinsky. Malarstwo, które można usłyszeć
Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej proponuje spotkanie z twórczością Louise Lawler. - Amerykańska artystka, która funkcjonuje na rynku sztuki od lat 70. ubiegłego stulecia nieustannie odtwarza, przeformułowuje lub odświeża swoje prace i powraca do własnych obrazów, przenosząc je do różnych formatów, przekształcając zdjęcia w przyciski do papieru, kreśląc rysunki i prace, które nazywa "dopasowanymi" - opowiada autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Na czas pandemii, na stronie MoMA, artystka udostępniła 12 swoich prac dla dzieci i dorosłych, do wydrukowania i wykorzystania jako arkusze do kolorowania. Muzeum zachęca także do publikowania w sieci pokolorowanych już rysunków z hasztagiem #drawingwithmoma.
Louise Lawler | HOW TO SEE the artist with MoMA curator Roxana Marcoci / Museum of Modern Art
Clark manifestuje więzi przodków i ponownie potwierdza obecność Czarnych w historiach, w których została ona wyraźnie pominięta Adrianna Janiszewska
Sonya Clark: Tatter, Bristle, and Mend
Narodowe Muzeum Kobiet w Sztuce działa w Waszyngtonie i prezentuje twórczość Sonyi Clark. - Artystka zajmuje się tekstyliami i praktykami społecznymi, i jest znana ze swoich prac wykorzystujących różne media do opwiadania o problemach rasowych i ich społecznej "widoczności" - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - To pierwsza retrospektywa w dorobku 25-letniej artystki, która obejmuje dobrze znane rzeźby artystki wykonane z czarnych grzebieni kieszonkowych, ludzkich włosów i nici, a także prace wykonane z flag, waluty, koralików, bawełny, ołówków i książek.
Coffee with Chief Curator Katie Wat | Sonya Clark: Tatter, Bristle, and Mend / National Museum of Women in the Arts
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska
Data emisji: 24.03.2021
Godzina emisji: 11.40
kul