Oko w oko z modelem. Tak fotografuje się przyrodę
Jak przekonuje gość Czwórki, kurator wystawy Lena Wicherkiewicz "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" pozwoli odbiorcom inaczej spojrzeć na złożony charakter relacji ludzko-zwierzęcych w wielkim mieście, jakim jest stolica. - Naszymi bohaterami są oczywiście głównie zwierzęta, chcemy przypomnieć, że mają swoje ważne miejsce w historii tego miasta - tłumaczyła gość Czwórki. Wystawa "rozpoczyna się" w XVII wieku i trwa do współczesności. - Opowiadamy w relacjach, posługując się pięcioma metaforami. To "Okazy", "Towar, "Siła robocza", "Towarzysze" i "Sąsiedzi". Mówimy m.in. o zwierzętach, które mieszkają blisko nas, ale my ich nie zauważamy, bądź ich towarzystwo jest dla nas uciążliwe - wyliczała.
13:27 czwórka kultura zwierzęta 2021_05_17.mp3 Rozmowa o wystawie "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" w Muzeum Warszawy (Stacja Kultura/Czwórka)
Posłuchaj także:
Na wystawie znajduje się ponad 400 eksponatów - zabytków, dzieł sztuki, ale i przedmiotów codziennego użytku, które pokazują rodzaje zależności między człowiekiem a zwierzęciem. Wśród nich znajdują się wyroby z surowców odzwierzęcych, nietypowe okazy zoologiczne i archeologiczne, narzędzia tresury i opieki. - Z jednej strony człowiek dba o relacje ze zwierzętami, traktuje je jak przyjaciół, spędza z nimi czas i karmi. W innych relacjach jesteśmy, jako ludzie, jedynymi beneficjentami, wykorzystujemy czworonogi od celów naukowych, estetycznych, czy jako siłę roboczą. Zwierzęta pracują fizycznie, ale też pomagają w różnego rodzaju terapiach, są poszukiwaczami w służbach miejskich - wyliczała gość Czwórki.
Wystawa czasowa "Zwierzęta w Warszawie. Tropem relacji" w Muzeum Warszawy/fot.Tomasz Gzell/PAP
Wystawa przypomina, że człowiek jest tylko jednym z ponad pięć tysięcy gatunków żyjących w stolicy. - Choć oczywiście nie udało nam się na razie uwzględnić wszystkich, zwracamy uwagę przynajmniej na te, które są szczególnie ważne - mówiła gość Czwórki. Wystawa przybliża więc m.in. sylwetki zwierzęcych warszawiaków, m.in. małży pracujących w Grubej Kaśce czy uratowanej z hodowli świnki Lily. Uzupełnieniem każdej części wystawy są prace współczesnych artystów m.in. Diany Lelonek i Bartosza Kokosińskiego, które stanowią krytyczny komentarz do poruszanych zagadnień, pokazują dzisiejszą perspektywę, a często, zaglądają w przyszłość międzygatunkowych relacji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Lena Wicherkiewicz (kurator wystawy Zwierzęta Warszawy. Tropem relacji)
Data emisji: 17.05.2021
Godzina emisji: 10.16
kd