Dla tych, którzy cenią wyobraźnię autorów, animę i reality show
Pierwszą propozycją Kai Klimek jest bardzo oszczędny w formie, serial na miarę pandemii "Terapia". - To jeden z najbardziej przełomowych formatów. Oszczędny w środkach i w formie z małą ilością ludzi na planie. Film bardzo mocno odzwierciedla świat w którym teraz żyjemy. Przypomina, że trzeba zdezynfekować ręce, że zaraz po przyjściu do domu trzeba je umyć, że trzymamy się na dystans, pierwszy dokument, który otrzymuje terapeutka, gdy pojawia się nowy klient to jest potwierdzenie że jest zaszczepiony - opowiada krytyczka. - Jest to pierwszy serial, który oglądam, gdzie pandemia staje się światem w którym funkcjonujemy, ale robimy swoje w nowych okolicznościach.
17:55 Czwórka/Stacja Kultura - seriale 27.05..2021.mp3 Kaja Klimek zaprasza na cotygodniowy przegląd seriali (Stacja Kultura/Czwórka)
Serial emitowany był w latach 2008-2010, w roli głównej w "Terapii" pojawił się Gabriel Byrne. W obecnym, czwartym sezonie terapeutką jest kobieta, grana przez Uzo Aduba. - Ogląda się go fantastycznie, bo jest to niesione pogłębioną, wrażliwą, opartą na słuchaniu rozmową i to jest niesamowity walor serialu - mówi Kaja Klimek. - Wchodzimy w świat terapii, a fabuła jest autentyczną wersją tego co się dzieje w trakcie procesu terapeutycznego.
Źr. HBO/ In Treatment: Season 4 Official Trailer/
Przenosimy się do lat 90. do Irlandii Północnej, a to za sprawą serialu "Derry Girls". Serial opowiada o życiu młodzieży i trudzie dojrzewania. To opowieść, o tym, że bohaterowie z każdej strony są narażeni na presję. Zarówno w szkole którą prowadzą zakonnice, gdzie trzeba chodzić w mundurku, i w domu, gdzie mają konflikt z rodzicami.
- Ja sympatyzuję z bohaterami, bo okres dojrzewania jest bardzo ciężki i często zapominamy jak to było. Bycie nastolatkiem to jest naprawdę jakaś zsyłka, ciężki czas, który trudno przetrwać, inni cię nie rozumieją - mówi prowadząca audycję Kasia Dydo. - Warto sobie przypomnieć jak to było, żeby mieć trochę empatii.
Akcja serialu toczy się w London Derry, czyli miejscu, gdzie swego czasu doszło "krwawej niedzieli". Pojawiają się więc w serialu ślady i powidoki konfliktu w Irlandii Północnej.
Źr. U2/Sunday Bloody Sunday (Live From Red Rocks Amphitheatre, Colorado, USA / 1983
- Twórcy serialu podchodzą do sprawy z adekwatnym czarnym humorem, i to jest super zabawne - opowiada Kaja Klimek. - Historia dziewcząt i jednego chłopaka, który nagle trafia do żeńskiej szkoły jest opowiadana z gigantyczną dawką humoru. Wszystko jest tam jakieś i spina się w całość, która jest przeurocza i przezabawna. Jest to rzecz wyjątkowa. Pierwsze dwa sezony na Netfliksie są oceniane na 100%.
Źr. Channel 4| TRAILER | Derry Girls
Kolejną propozycją gościa Czwórki jest serial animowany LOVE DEATH + ROBOTS, antologia skierowana do dorosłego widza - Wielu rzeczy nie da się pokazać w kinie aktorskim w 12 minut. Jest to animacja pozwala rozwinąć twórcom wyobraźnię poza granice zdrowego rozsądku - tłumaczy krytyczka. - Tutaj można wcisnąć pedał gazu, trochę poszaleć i pożąlgować pewnymi schematami, formułami związanymi z kinem sciane fiction, czy kinem o robotach, śmierci i miłości, bo te tematy pojawiają się w każdym odcinku.
Źr. LOVE DEATH + ROBOTS VOLUME 2 | Official Trailer | Netflix
W serialu możemy obserwować relacje człowiek - technologia w wydaniu sztucznej inteligencji. Możemy zobaczyć jakie, według twórców serialu, będą zajmowały miejsce w przyszłości. - Jest dużo nawiązań do klasyki kina SF - dodaje Kaja Klimek. - Nieco słodko-gorzkie, przerażające i zabawne.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Kaja Klimek
Data emisji: 27.05.2021
Godzina emisji: 10.16
aw