Przegląd seriali zaczynamy od największego w dziejach napadu na muzeum, którego ofiarą padło Muzeum Isabelli Stewart Gardner w Bostonie. Z inicjatywy tej mecenas sztuki, filantropki i kolekcjonerki na początku XX wieku otwarto jedno z bardziej ikonicznych muzeów, często porównywane do Muzeum d'Orsay w Paryżu. Muzeum miało tętnić życiem i tętniło, co nieco stępiło czujność ochrony, a rozzuchwaliło grupę śmiałków, która w Dzień Świętego Patryka w 1990 roku zrabowała z muzeum obrazy o łącznej wartości 500 mln USD. Zrabowanych dzieł m.in. Rembrandta, Vermeera i Degasa dotychczas nie odnaleziono.
13:03 Czwórka/Stacja Kultura - Seriale 01.07.2021.mp3 Maciek Kędziora ocenia seriale (Stacja Kultura/Czwórka)
Czteroodcinkowy serial "This is robbery" utrzymany jest w konwencji "true crime". - Jego reżyser Colin Barnicle założył, że być może serial przypomni o sprawie największego napadu na muzeum w historii wszech czasów, a ponowne nagłośnienie sprawy pomoże odnaleźć wybitne dzieła - mówi Maciek Kędziora. - Niestety serial jest potwornie konwencjonalny, ci, którzy oglądali seriale typu "true crime", będą w stanie przewidzieć wszystko. Nie ma tego, co najważniejsze dla tego gatunku, czyli wiecznego trzymania w napięciu, ciekawości, co wydarzy się w kolejnym odcinku. Nie mamy ciekawych nici fabularnych, rozmowy bohaterów są prowadzone w sposób konwencjonalny - nie ma tak naprawdę na czym się zaczepić.
YouTube/This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist | Documentary Trailer | Netflix
Nieprzyjemna i fascynująca Kate Winslet w Mare z Easttown
"Malowanie z Johnem" to serial, który można oglądać na HBO. Częściowo jest tutorialem medytacyjnym, a częściowo pogawędką przy kominku. Tytułowym Johnem jest John Lurie - jazzman, reżyser, scenarzysta, aktor, w skrócie człowiek orkiestra. Aktora można kojarzyć z filmów Jima Jarmuscha zwłaszcza ze znakomitej roli w "Poza prawem".
- Konwencja jarmuschowska będzie również obecna w "Malowaniu z Johnem". Ważny jest kontekst - w roku 1996 roku John Lurie nakręcił swój pierwszy sześcioodcinkowy serial "Łowienie z Johnem", gdzie jeździł na ryby i uczył, choć nie miał żadnego pojęcia o wędkowaniu - opowiada gość audycji. - John łowił m.in. z Jimem Jarmuschem, Matem Dillonem, Williamem Defoe czy Tomem Waitsem. Kręci się więc w kręgu ludzi związanymi z "Kawą i papierosami" i generalnie z takim nastawieniem należy podchodzić do tego serialu. Lurie opiera się na sztuce amatorskiej. Malarstwo w życiu Johna pojawiło się w trakcie terapii, a jak podkreśla artysta nie każdy malować umie i nie każdy malować powinien - z tego wychodzi ten serial. Więc nie chodzi o to, co powstaje na płótnie, tylko bardziej o to, co John mówi i czym się z nami dzieli. Jest to taki Jim Jarmusch w pigułce serialowej.
YouTube/Painting With John: Official Trailer | HBO
Kolejnym serialem, któremu przygląda się krytyk, jest "Start Up" - serial o młodych przedsiębiorcach, którzy pragną ziścić wirtualne marzenia w realnym świecie, rywalizują o sukces i miłość w bezwzględnej branży technologicznej i świecie kryptowalut. Kanwą do nakręcenia amerykańskiego serialu była produkcja koreańska pod tym samym tytułem. - Serial w gwiazdorskiej obsadzie, Martin Freeman, Adam Brody, Mira Sorvino. Wydawało mi się, że będzie to serial znakomity, skoro Netflix zakupił do niego prawa i obszernie proponuje mi go swoim algorytmem - mówi Maciek Kędziora. - Zdecydowałem się wejść w ten świat i nie ukrywam, że konwencja stylistyczna serialu przypomina tanie teledyski MTV z roku 2015, czyli przekrwioną kolorystykę kadrów, wysnute z życia opowieści i generalnie ograniczanie się albo do scen erotycznych, albo do scen gangsterskich na ekstremalnie bliskich zbliżeniach. Ten serial przypomina przemieszanie "Narcos" z kinem klasy Z i niestety tak się go ogląda.
YouTube/ " Start-Up" Season 1 TRAILER (2016)
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Maciek Kędziora
Data emisji: 01.07.2021
Godzina emisji: 10.16
aw