Biomimikra. Jak natura inspiruje artystów?
Telefon towarzyszy nam częściej niż profesjonalny sprzęt do fotografii. Dlatego to z reguły przy jego pomocy wykonujemy pamiątkowe wakacyjne zdjęcia i staramy się uchwycić najważniejsze momenty. Jak tłumaczył Mateusz Piesiak, fotograf dzikiej przyrody, sprzęt nie ma znaczenia, liczy się kompozycja, uchwycenie koloru i światło.
04:21 _PR4_AAC 2021_07_05-10-37-42.mp3 Zdjęcie z wakacji robione smartfonem - jak zrobić to dobrze? Rozmowa z Mateuszem Piesiakiem (Stacja Kultura/Czwórka)
- Jeśli na przykład robimy zdjęcia oddalonych od nas górskich szczytów, pod żadnym pozorem nie należy przybliżać ich na zoomie, żeby były "większe". Odniesiemy skutek odwrotny do zamierzonego: w efekcie wyjdzie "pikseloza", fotografia będzie rozmazana - tłumaczył ekspert. - Radziłbym pozostawić w kadrze niewielkie szczyty, ale wymyślić artystyczne ujęcie: znaleźć krzak, który moglibyśmy umieścić na pierwszym planie, albo kałużę, w której góry mogłyby się odbijać. Wtedy okaże się, że ta odległość jest w sam raz, a rozdzielczość będzie duża - mówił.
Posłuchaj także:
Jak podkreślał ekspert w wielu nowoczesnych smartfonach jest dobrze dopracowana opcja "panoramy" i warto ją wykorzystywać. - Dzięki niej możliwe jest połączenie wielu zdjęć w jedno, i ostatecznie otrzymujemy fotografie, które są wyjątkowe. Na co dzień ogląda się zdjęcia w formacie 2x3, tutaj proporcje będą inne - podkreślał Mateusz Piesiak. Jak przypomniał, by było jeszcze bardziej oryginalnie, panoramy można robić w pionie. - Z reguły wszyscy robią je w poziomie, a to nie jedyna możliwość. Na przykład drzewo: gdyby zrobić "normalne" zdjęcie, pole widzenia obiektywu byłoby za wąskie. Dzięki pionowej panoramie można złapać całe drzewo w jednym kadrze - tłumaczył.
Czytaj także:
Jak podkreślał, oprócz kompozycji na fotografii liczą się także kolory. Na jednym z jego zdjęć, przedstawiających góry lodowca w blasku wschodzącego słońca łączą się biel i błękit, ale nie tylko. - W tle wszystko odbija się w tafli jeziora - tu mamy symetrię - a słońce, którego nie widać w kadrze odbija się pod chmurami. To połączenie ciepłych i zimnych kolorów, na które warto zwracać uwagę - opowiadał ekspert.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał przygotowała: Aleksandra Opala
Data emisji: 05.07.2021
Godzina emisji: 10.35
kd